Focal ICRNS165 Custom Fit 6.5" 2-Way Coaxial Speakers For Nissan Renault With Sound Proofing Deadening Sheet
ICRNS165 + RKXSK
ICRNS165 + RKXSK
ICRNS165 + RKXSK
ICRNS165 + RKXSK
ICRNS165 + RKXSK
ICRNS165 + RKXSK
ICRNS165 + RKXSK
ICRNS165 + RKXSK
2 YEAR WARRANTY Deal
30% off
ICRNS165 + RKXSK
ICRNS165 + RKXSK
ICRNS165 + RKXSK
ICRNS165 + RKXSK
ICRNS165 + RKXSK
ICRNS165 + RKXSK
ICRNS165 + RKXSK
ICRNS165 + RKXSK
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 6
  • Brand: Focal
  • Model: ICRNS165 + RKXSK
Description
Package Included
  • Focal ICRNS165 Custom Fit 6.5" 2-Way Coaxial Speakers 240W
  • Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Speaker Kit
Key Points
  • Quick installation
  • No wire to cut, no modification
  • 100% compatible with your vehicle
  • Sound quality superior compared to the original one
  • High sensitivity allowing a significant gain while keeping the original amplification
  • Mounting accessories included
Compaible With The Following Vehicles:
Dacia
  • Sandero II + sandero II steepway 2016> Front
  • Logan II 2012 > Front
  • Logan MCV II + logan mcv steepway 2013 > Front
  • Lodgy + lodgy steepway 2012 > Front / Rear
  • Duster 2 2017 > Front / Rear
  • Dokker + dokker steepway 2012 > Front
  • Dokker VU 2012 > Front
Isuzu
  • Dmax 2015 > Rear
Nissan
  • Micra 2016 > Front
  • Pulsar 2014-2018 Front / Rear
  • Versa 2012 > Front / Rear
  • Juke 2010 > Front / Rear
  • Qashqai 2014-2017 Front / Rear
  • X-trail 2013 > Front
  • Navara Single Cab 2010-2019 Rear
  • Navara Double Cab 2010-2019 Rear
  • Nv 300 2016 > Front
  • Nv 400 2010 > Front
  • Np200 2008 > Front
  • Rogue 2014-2018 Front / Rear
Renault
  • Alaskan 2017 > Rear
  • Captur Phase 1 / Phase 2 2013 > Front / Rear
  • Clio IV Phase 1 ESTATE/GRANDTOUR 06/2014-2016 Front
  • Clio IV Phase 2 2016-2019 Front
  • Clio IV Phase 2 ESTATE/GRANDTOUR2016-2019 Front
  • Clio V 2019 > Front
  • Espace V 2014 > Front / Rear
  • Grand Scenic IV Intens 2016> Front / Rear
  • Grand Scenic IV Life/Zen/Business 2016> Front / Rear
  • Koleos I 2007-2016 Front / Rear
  • Koleos II 2016 > Front / Rear
  • Laguna III 2007-2015 Front / Rear
  • Latitude 2010-2015 Front / Rear
  • Master III 2010 > Front
  • Master III VU 2010> Front
  • Mégane III CC 2008-2016 Front
  • Megane IV ESTATE GRANDTOUR Life/Business 2016> Front / Rear
  • Megane IV ESTATE GRANDTOUR Zen/Intens/GT 2016 > Front / Rear
  • Megane IV Life/Business 2016 > Front / Rear
  • Megane IV SEDAN 2016 > Front / Rear
  • Megane IV Zen/Intens/GT 2016 >  Front / Rear
  • Scénic III 2009-2016 Front / Rear
  • Scenic IV Intens 2016 > Front / Rear
  • Scenic IV Life/Zen/Business 2016 Front / Rear
  • Trafic III 2014 > Front
  • Trafic III VU 2014 > Front
  • Twingo III 2014 > Front
  • Zoé 2012-2017 Front
Smart
  • Fortwo 2014> Front
  • Fortwo cabriolet 2014> Front
  • Fortwo Brabus No JBL System 2014 > Front
  • Forfour 2014 > Front
Features
  • Type 2-way coaxial kit
  • Woofer 6
  • 1/2" (165mm)
  • Voice-coil diameter 1" (25mm)
  • Voice-coil height 07/16 (11mm)
  • Magnet 3
  • 1/13 (85mm)
  • Tweeter Aluminum inverted dome tweeter
  • Integrated crossover 6dB/oct
  • Max. power 120W
  • Nom. power 60W RMS
  • Sensitivity (2,83 V/1 m) 92dB
  • Frequency response 60Hz – 20kHz
  • Original connector
  • Accessories Rivets
Specifications
  • Nominal power 60W
  • Maximum power 120W
  • Sensitivity (2,83V/1m) 92 dB
  • Cone Braided glass fiber®
  • Surround Butyl
  • Nom. impedance 4Ώ
  • DC resistance 3.5Ώ VC diameter 25mm 1"
  • VC height 11mm 05/16 "
  • Former Kapton
  • Layers 2
  • Wire Copper
  • Inductance
  • Xmax 2.5mm 01/16 "
  • Magnet d x h 85mm x 15mm 31/3 x0 9/16 "
  • Magnet weight 0.35kg 0.66lb
  • Flux density 1.3T
  • Gap height 5.5mm 03/16 "
  • Net weight 850g 1.87lb
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
  • Expert level sound dampening
  • Aluminum outer layer
  • Self adhesive
  • Easy installation
  • Use on all metal panels, doors, roof, floor, firewall & trunk
  • Kills panel resonance, squeaks and rattles
  • Highest damping vs. weight ratio of any material available
  • Improves overall audio frequency response and bass output
  • Speaker kit
Expert RoadKill Published Specifications
  • Minimum Thickness 0.080in
  • Minimum Weight 0.65bs/ft2
  • Aluminum Layer- 6 mils
Focal ISRNS165 Dacia Custom Fit 6.5" 2 Way Component Speakers 240W With Sound Deadening Sheet
2 YEAR WARRANTY Deal
14% off
Package IncludedFocal ISRNS165 Dacia Custom Fit 6.5" 2 Way Component Speakers Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 S..
Focal 100AC Access Series 10cm 4" Coaxial Car Speakers with Sound Proofing Deadening Sheet
29% off
Package IncludesFocal 100AC Access Series 10cm 4" Coaxial Car Speakers Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Sp..
Focal ACX100 4" 2-Way Coaxial Car Audio Speaker Kit
31% off
Package IncludedFocal ACX100 4" 2-Way Coaxial Car Audio Speaker Kit Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Speak..
Focal ISRNS165 Nissan Custom Fit 6.5" 2 Way Component Speakers 240W With Sound Deadening Sheet
14% off
Package IncludedFocal ISRNS165 Nissan Custom Fit 6.5" 2 Way Component Speakers Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 ..
30% off
Package IncludedFocal ICRNS165 Custom Fit 6.5" 2-Way Coaxial Speakers 240W Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Shee..