Focal ISRNS165 Dacia Custom Fit 6.5" 2 Way Component Speakers 240W With Sound Deadening Sheet
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
2 YEAR WARRANTY Deal
14% off
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 2
  • Brand: Focal
  • Model: ISRNS165 + RKXSK
MakeModelYearsNotes
DaciaDokker2012 onward + Dokker stepway Front
DaciaDokker2012 onward VU Front
DaciaDuster2017 onward (2) Front / Rear
DaciaLodgy2012 onward Lodgy + Lodgy stepway Front / Rear
DaciaLogan2012 onward II Front
DaciaLogan2013 onward MCV II + Logan mcv stepway Front
DaciaSandero2016 onward II + Sandero II stepway Front
Package Included
  • Focal ISRNS165 Dacia Custom Fit 6.5" 2 Way Component Speakers
  • Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Speaker Kit
Key Features
  • Separate 2-way kit - Renault, Nissan, Dacia, Smart vehicle
  • TNB inverted dome tweeter
  • 2 types of tweeter media
  • Polyglass membrane: natural sound
  • Butyl Suspension: excellent durability
  • High sensitivity / powerful and compact neodymium motor
  • Terminal block integrated into the chassis
  • Woofer: 165 mm
  • Coil diameter: 32 mm
  • Coil height: 10.5 mm
  • Max power : 120W Each Speaker
  • Power name. : 60W RMS Each Speaker
  • Made in France design
Picture Illustrates Vehicle and Types Of Systems Available
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
  • Expert level sound dampening
  • Aluminum outer layer
  • Self adhesive
  • Easy installation
  • Use on all metal panels, doors, roof, floor, firewall & trunk
  • Kills panel resonance, squeaks and rattles
  • Highest damping vs. weight ratio of any material available
  • Improves overall audio frequency response and bass output
  • Speaker kit
Expert RoadKill Published Specifications
  • Minimum Thickness 0.080in
  • Minimum Weight 0.65bs/ft2
  • Aluminum Layer- 6 mils
Focal ICRNS165 Custom Fit 6.5" 2-Way Coaxial Speakers For Nissan Renault With Sound Proofing Deadening Sheet
2 YEAR WARRANTY Deal
30% off
Package IncludedFocal ICRNS165 Custom Fit 6.5" 2-Way Coaxial Speakers 240W Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Shee..
Focal 165AC 6.5" 2 Way Coaxial Speakers With Sound Proofing Deadening Material Sheet
2 YEAR WARRANTY Hot Deal
32% off
Package IncludedFocal 165AC Access Series 6.5" 16.5cm 2 Way Coaxial Car Speakers Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material ..
Stinger RKSTSK 1.7 Sq Feet Roadkill Stealth Black Sound Damping Car Speaker Kit
2 YEAR WARRANTY Out Of Stock
14% off
Package IncludedFocal ISRNS165 Dacia Custom Fit 6.5" 2 Way Component Speakers Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 S..
Volkswagen Transporter T5 / T6 Alpine 11" Media Receiver Wireless CarPlay / Android Auto DAB+ Digital Radio