Focal ICRNS165 Custom Fit 6.5" 2-Way Coaxial Speakers For Nissan Renault With Sound Proofing Deadening Sheet
- Stock Status: In Stock
- Item Condition : New
- Available QTY : 6
- Brand: Focal
- Model: ICRNS165 + RKXSK
- EAN: 7427282735933
- Warranty: 1 Year Warranty
Available Options
Free Delivery on this item (Main Land UK only )
Description
Package Included
- Focal ICRNS165 Custom Fit 6.5" 2-Way Coaxial Speakers 240W
- Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Speaker Kit
Key Points
- Quick installation
- No wire to cut, no modification
- 100% compatible with your vehicle
- Sound quality superior compared to the original one
- High sensitivity allowing a significant gain while keeping the original amplification
- Mounting accessories included
Compaible With The Following Vehicles:
Dacia
- Sandero II + sandero II steepway 2016> Front
- Logan II 2012 > Front
- Logan MCV II + logan mcv steepway 2013 > Front
- Lodgy + lodgy steepway 2012 > Front / Rear
- Duster 2 2017 > Front / Rear
- Dokker + dokker steepway 2012 > Front
- Dokker VU 2012 > Front
Isuzu
- Dmax 2015 > Rear
Nissan
- Micra 2016 > Front
- Pulsar 2014-2018 Front / Rear
- Versa 2012 > Front / Rear
- Juke 2010 > Front / Rear
- Qashqai 2014-2017 Front / Rear
- X-trail 2013 > Front
- Navara Single Cab 2010-2019 Rear
- Navara Double Cab 2010-2019 Rear
- Nv 300 2016 > Front
- Nv 400 2010 > Front
- Np200 2008 > Front
- Rogue 2014-2018 Front / Rear
Renault
- Alaskan 2017 > Rear
- Captur Phase 1 / Phase 2 2013 > Front / Rear
- Clio IV Phase 1 ESTATE/GRANDTOUR 06/2014-2016 Front
- Clio IV Phase 2 2016-2019 Front
- Clio IV Phase 2 ESTATE/GRANDTOUR2016-2019 Front
- Clio V 2019 > Front
- Espace V 2014 > Front / Rear
- Grand Scenic IV Intens 2016> Front / Rear
- Grand Scenic IV Life/Zen/Business 2016> Front / Rear
- Koleos I 2007-2016 Front / Rear
- Koleos II 2016 > Front / Rear
- Laguna III 2007-2015 Front / Rear
- Latitude 2010-2015 Front / Rear
- Master III 2010 > Front
- Master III VU 2010> Front
- Mégane III CC 2008-2016 Front
- Megane IV ESTATE GRANDTOUR Life/Business 2016> Front / Rear
- Megane IV ESTATE GRANDTOUR Zen/Intens/GT 2016 > Front / Rear
- Megane IV Life/Business 2016 > Front / Rear
- Megane IV SEDAN 2016 > Front / Rear
- Megane IV Zen/Intens/GT 2016 > Front / Rear
- Scénic III 2009-2016 Front / Rear
- Scenic IV Intens 2016 > Front / Rear
- Scenic IV Life/Zen/Business 2016 Front / Rear
- Trafic III 2014 > Front
- Trafic III VU 2014 > Front
- Twingo III 2014 > Front
- Zoé 2012-2017 Front
Smart
- Fortwo 2014> Front
- Fortwo cabriolet 2014> Front
- Fortwo Brabus No JBL System 2014 > Front
- Forfour 2014 > Front
Features
- Type 2-way coaxial kit
- Woofer 6
- 1/2" (165mm)
- Voice-coil diameter 1" (25mm)
- Voice-coil height 07/16 (11mm)
- Magnet 3
- 1/13 (85mm)
- Tweeter Aluminum inverted dome tweeter
- Integrated crossover 6dB/oct
- Max. power 120W
- Nom. power 60W RMS
- Sensitivity (2,83 V/1 m) 92dB
- Frequency response 60Hz – 20kHz
- Original connector
- Accessories Rivets
Specifications
- Nominal power 60W
- Maximum power 120W
- Sensitivity (2,83V/1m) 92 dB
- Cone Braided glass fiber®
- Surround Butyl
- Nom. impedance 4Ώ
- DC resistance 3.5Ώ VC diameter 25mm 1"
- VC height 11mm 05/16 "
- Former Kapton
- Layers 2
- Wire Copper
- Inductance
- Xmax 2.5mm 01/16 "
- Magnet d x h 85mm x 15mm 31/3 x0 9/16 "
- Magnet weight 0.35kg 0.66lb
- Flux density 1.3T
- Gap height 5.5mm 03/16 "
- Net weight 850g 1.87lb
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
- Expert level sound dampening
- Aluminum outer layer
- Self adhesive
- Easy installation
- Use on all metal panels, doors, roof, floor, firewall & trunk
- Kills panel resonance, squeaks and rattles
- Highest damping vs. weight ratio of any material available
- Improves overall audio frequency response and bass output
- Speaker kit
Expert RoadKill Published Specifications
- Minimum Thickness 0.080in