Phoenix Gold ZPROR25T ZP Series 1" (25mm) Pro Audio Soft Dome Horn Tweeter
ZPROR25T
ZPROR25T
ZPROR25T
ZPROR25T
ZPROR25T
ZPROR25T
ZPROR25T
2 YEAR WARRANTY
ZPROR25T
ZPROR25T
ZPROR25T
ZPROR25T
ZPROR25T
ZPROR25T
ZPROR25T
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 5
  • Brand: Phoenix gold
  • Model: ZPROR25T
Description
ZPROR25T 1″ Soft Dome Horn Tweeter
ZPROR25T is a 1-Inch Pro Audio Tweeter for use with many different applications, sold as a pair these high-quality tweeters have a titanium diaphragm and a voice coil 25mm in diameter. The cast aluminium chassis provides a very robust speaker suitable for a variety of install types.
These impressively tiny tweeters certainly pack a wallop with a 200W Peak and 100W RMS these are more powerful than many tweeters twice their size.
ZPROR25T is a 1? Pro Audio Tweeter for use with many different applications, sold as a pair these high-quality tweeters have a titanium diaphragm and a voice coil 25mm in diameter. The cast aluminium chassis provides a very robust speaker suitable for a variety of install types.
Specifications
  • Power (MAX): 200W
  • Power (RMS): 100W
  • Impedance: 4 Ohm
  • Sensitivity: 105dB
  • Frequency Response: 3.5kHz-20kHz
  • Titanium diaphragm
  • Crossovers included
  • Mounting diameter: 25mm
  • Mounting depth: 69mm