Kenwood KFC-E170P 17cm 6.5" 2 Way 300W Component Car Speakers System
KFC-E170P
KFC-E170P
2 YEAR WARRANTY
KFC-E170P
KFC-E170P
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 10
  • Brand: Kenwood
  • Model: KFC-E170P
Description
Key Features
  • 2-way separate component speaker package
  • 17cm P.P. (polypropylene) cone
  • 39.2mm P.E.I.dome tweeter
  • 2-way surface mounting
  • In-line Crossover Network
  • 300W Peak Input Power
Speaker Features
  • Speaker System 2-way component
  • Peak Input Power 300W
  • Rated Input Power 30W
  • Speaker Size 170mm
  • Speaker Cone Design Injection P.P.Cone
  • Magnet Type Ferrit
  • Cross-over Network in-line
Speaker/woofer Specifications
  • Woofer Cone material Injection P.P. Cone
  • Speaker Basket Steel
  • Speaker Surround Cloth
  • Sensitivity 92dB/W/m
  • Frequency Response 30Hz ~ 22000Hz
  • Subwoofer Impedance 4Ω x 1
  • Dimensions with Grill (WxHxD) 174 x 174 x 71.3mm
  • Dimensions w/o Grill (WxHxD) 165 x 165 x 49.4mm
  • Mounting Depth 44mm
  • Mouting Hole Diameter Ø 140mm
  • Speaker Weight with Grille (pc.) 430gr
  • Speaker Weight w/o Grille (pc.) 360gr
  • Gross Weight 1140gr
  • Weight of Magnet 102gr
Tweeter Specifications
  • Cone Size 25mm
  • Dimensions 39.2 x 39.2 x 13.6mm
  • Cone Material P.E.I. Balanced Dome
Accessories
  • Screws (Parker-type) Ø 4 x 25mm, 8 pieces
  • Screws (Parker-type) Ø 4 x 16mm, 4 pieces