InCarTec SFK-VW1-RS165 VW 165mm (6.5") BLAM RELAX Car Speaker Upgrade Fitting Kit
SFK-VW1-RS165
SFK-VW1-RS165
SFK-VW1-RS165
SFK-VW1-RS165
SFK-VW1-RS165
SFK-VW1-RS165
SFK-VW1-RS165
2 YEAR WARRANTY
SFK-VW1-RS165
SFK-VW1-RS165
SFK-VW1-RS165
SFK-VW1-RS165
SFK-VW1-RS165
SFK-VW1-RS165
SFK-VW1-RS165
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 1
  • Brand: InCarTec
  • Model: SFK-VW1-RS165
Description
Upgrade your Volkswagen, Skoda, or Seat's front door car audio with our BLAM Super Relax SR165S 165mm speaker kit! This easy-to-install upgrade significantly enhances sound quality, even with your original head unit. Perfectly compatible with popular models like the Volkswagen Golf Mk5/Mk6, Transporter T5/T6, and Caddy (see compatibility list for more). Experience richer, clearer audio in your car.
This Complete Speaker Fitting Kit Includes
  • 165mm (6.5 Inch) Hi-efficiency Blam 2-way component speakers
  • 165mm speaker adapter panels
  • Specially modified speaker adapter cable harness
  • 2 x Skinz expert sound deadening sheets
  • Nuts and bolt fixings
Product Compatibility Chart
MakeModelYearsNotes
VolkswagenArteon2017 onward
VolkswagenCaddy2010 - 2016 (3rd Gen Facelift 1.0)
VolkswagenCaddy2016 - 2020 (3rd Gen Facelift 2.0)
VolkswagenEos2006 - 2015
VolkswagenGolf2004 - 2008 Mk5 (1K)
VolkswagenJetta2006 - 2010 V
VolkswagenJetta2010 - 2018 VI
VolkswagenPassat2015 onward B8
VolkswagenSharan2010 onward II
VolkswagenTiguan2008 - 2016
VolkswagenTiguan2017 onward
VolkswagenTouareg2003 - 2009 I
VolkswagenTouran2003 - 2010 I
VolkswagenTouran2010 - 2015 I facelift
VolkswagenTouran2015 - 2021 II
VolkswagenTransporter2003 - 2009 T5
VolkswagenTransporter2009 - 2015 T5 Facelift
VolkswagenTransporter2015 - 2019 T6
Immerse yourself in the world of optimum sound with the Super Relax SR165 S 16.5cm/ 165mm (6.5 inch) car speaker system from BLAM. The high-quality components are impressive, including 165 mm woofers, 20 mm soft-dome tweeters and adjustable crossovers for a customizable sound experience. With a maximum output of 150 W and a frequency response of 60 Hz to 8 kHz, this speaker set ensures authentic, car-filling sound. Another highlight is the durable construction and treated cellulose pulp. Experience the perfect symbiosis of technology and design in this unique car speaker set.
System includes two 165 mm (6.5”) woofers, two 20 mm (3/4”) soft dome tweeters, two high pass 6 dB/octave crossovers with adjustable tweeter level : -3 dB, 0 dB and +3 dB.
High-Sensitivity Two-Way Component Speaker System
  • Max power 150 W – Rated power 75 W
  • Frequency response 60 Hz – 25 kHz
  • Impedance 3 Ω – Sensitivity 93 dB
This Car Speaker System Includes
2 x 16.5cm/165mm Woofers
  • Glass fiber reinforced composite salad bowl
  • High quality treated cellulose pulp membrane
  • All-round butyl suspension
  • Spider long life “Conex”
  • 25 mm voice coil on Kapton former
  • Magnetic motor 85 x 17 mm
  • 5 mm magnetic circuit
2 x 20mm Tweeters
  • High quality 20 mm soft dome tweeter
  • N38 noedymium motor
  • Integrated high-pass filters 6 dB/octave
  • Adjustable tweeter level 0 dB or -3dB
Supplied Accessories
  • 2 woofers, 2 tweeters, 2 filters
  • Mounting screws
  • Accessories for tweeter - including angled bracket
  • User manual
Dimensions
165mm (6.5 Inch) Hi-efficiency Blam 2-way component speakers (BL-165RS)
Factory fitted speakers often have a shape that does not conform to the DIN standard. Our Speaker adapter panels are designed to line up with the original mounting holes fit behind the door cards of various VW group vehicles to allow you to change to new improved quality 165mm aftermarket speakers quickly and with little effort.
These extra depth 70mm speaker panels are suitable for front doors on select VW vehicles including Golf Mk5 and Mk6, Transporter T5 and T6 or Caddy
Also fit Skoda Octavia II,III and Skoda Superb car models.
165mm Speaker Adapter Panels (40-1033-165)
Protection for your speakers (SOLD SEPERATELY)
The 200mm silicone baffles can be found here.
Kenwood KFC-E170P 17cm 6.5" 2 Way 300W Component Car Speakers System
2 YEAR WARRANTY
Kenwood KFC-E170P 17cm 6.5" 2 Way 300W Component Car Speakers SystemKey Features2-way separate component speaker package 17cm P.P. (..
Volkswagen Transporter T5 Pioneer 16.5cm Front Door Speaker & Adaptor Upgrade Kit
Package IncludesPioneer 16.5cm 3-Way Coaxial 300W Car Speakers 165mm Front Door Speaker Adaptor Speaker Adaptor plugsIt Just Got Easi..
Upgrade your Volkswagen, Skoda, or Seat's front door car audio with our BLAM Super Relax SR165S 165mm speaker kit! This easy-to-install upgrade si..