InCarTec SFK-VOL1-RS165 Volvo (6.5") Complete BLAM Speaker Upgrade Fitting Kit
SFK-VOL1-RS165
SFK-VOL1-RS165
SFK-VOL1-RS165
SFK-VOL1-RS165
SFK-VOL1-RS165
SFK-VOL1-RS165
2 YEAR WARRANTY
SFK-VOL1-RS165
SFK-VOL1-RS165
SFK-VOL1-RS165
SFK-VOL1-RS165
SFK-VOL1-RS165
SFK-VOL1-RS165
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 1
  • Brand: InCarTec
  • Model: SFK-VOL1-RS165
MakeModelYearsNotes
VolvoC302007 - 2013
VolvoC702006 - 2013
VolvoS402004 - 2012
VolvoS602010 - 2018
VolvoS802006 - 2016 (2nd Gen)
VolvoV402013 - 2019
VolvoV502004 - 2012
VolvoXC602008 - 2016
VolvoXC702007 - 2016
Provide a full sound upgrade to your Volvo C, S, V, XC-Series front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting kit. Please see our compatibility list for more cars that can benefit from this upgrade kit. This speaker upgrade kit offers a significant upgrade in audio quality when fitted with the original head unit in the vehicle. It also works very well with aftermarket head units and amplifiers.
This complete speaker fitting kit includes:
  • 165mm (6.5 Inch) Hi-efficiency Blam 2-way component speakers (BL-165RS) (Pair)
  • 165mm Volvo speaker adapter panels (40-1163-165) (Pair)
  • Speaker adapter cables (41-013) (Pair)
  • Y-Shaped component speaker cable harnesses (CAB-SFK-UNI) (Pair)
  • 2 x Skinz expert sound deadening sheets
  • Nut bolt and washer pack (SPK-FITTING)
165mm (6.5 Inch) Hi-efficiency Blam 2-way component speakers (BL-165RS)
165mm Volvo speaker adapter panels (40-1163-165)
A pair of front or rear door car speaker adapter panels for 165mm speakers. These panels allow you replace the cars original speakers with new improved quality aftermarket speakers.
Speaker adapter cables (41-013)
Y-Shaped component speaker cable harnesses (CAB-SFK-UNI)
A pair of Y cables designed to make fitting component speakers as easy as possible.
Skinz expert sound deadening sheets
Stinger Door Speaker Kit 2 Sheets 10" x 9" 3 sqft Car Sound Deadening Material
2 YEAR WARRANTY Hot
Stinger Door Speaker Kit 2 Sheets 10" x 9" 3 sqft Car Sound Deadening MaterialExpert level sound dampening Aluminum outer layer S..
BLAM BL-165EC 165mm (6.5") EXPRESS 2 ohm Coaxial Speakers (PAIR)
2 YEAR WARRANTY
High sensitivity 2ohm coaxial speaker system This kit is composed of two 165 mm (6.5’’) woofers with two coaxial 20 mm (3/4”) soft ..
InCarTec SFKU-VOL01-165 Volvo 165mm (6.5") Speaker Upgrade Fitting Kit
Provide a sound upgrade to your Volvo front or rear doors with our 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting kit.This kit allows you to fit a set o..
Provide a full sound upgrade to your Volvo C, S, V, XC-Series front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting kit. Plea..