InCarTec SFK-TOY3-RS165 Subaru (6.5") Complete BLAM Speaker Upgrade Fitting Kit
- Stock Status: In Stock
- Item Condition : New
- Available QTY : 1
- Brand: InCarTec
- Model: SFK-TOY3-RS165
| Make | Model | Years | Notes |
| Subaru | BRZ | 2012 - 2017 | |
| Subaru | BRZ | 2017 onward |
Provide a full sound upgrade to your Toyota, Citroen C1, Peugeot 108, Scion or Subaru front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting kit. Please see our compatibility list for more cars that can benefit from this upgrade kit. This speaker upgrade kit offers a significant upgrade in audio quality when fitted with the original head unit in the vehicle. It also works very well with aftermarket head units and amplifiers.
This complete speaker fitting kit includes:
- 165mm (6.5 Inch) Hi-efficiency Blam 2-way component speakers (BL-165RS) (Pair)
- 165mm speaker adapter panels (40-1593-165) (Pair)
- Speaker adapter cables (41-016) (Pair)
- Y-Shaped component speaker cable harnesses (CAB-SFK-UNI) (Pair)
- 2 x Skinz expert sound deadening sheets
- Nut bolt and washer pack (SPK-FITTING)
165mm (6.5 Inch) Hi-efficiency Blam 2-way component speakers (BL-165RS)
165mm Toyota, Citroen C1, Peugeot 108, Scion, Subaru speaker adapter panels (40-1593-165)
A pair of front or rear door car speaker adapter panels for 165mm speakers. These panels allow you replace the cars original speakers with new improved quality aftermarket speakers.