InCarTec SFK-TOY1-ES165 Toyota 165mm (6.5") Complete BLAM EXPRESS Speaker Upgrade Fitting Kit
SFK-TOY1-ES165
SFK-TOY1-ES165
SFK-TOY1-ES165
SFK-TOY1-ES165
SFK-TOY1-ES165
SFK-TOY1-ES165
2 YEAR WARRANTY
SFK-TOY1-ES165
SFK-TOY1-ES165
SFK-TOY1-ES165
SFK-TOY1-ES165
SFK-TOY1-ES165
SFK-TOY1-ES165
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 5
  • Brand: InCarTec
  • Model: SFK-TOY1-ES165
MakeModelYearsNotes
ToyotaAlphard2002 - 2008 (AH-10)
ToyotaAuris2007 - 2012
ToyotaAvensis2003 - 2008
ToyotaAvensis2009 - 2015
ToyotaCelica1999 - 2006
ToyotaCorolla2002 - 2006 E12
ToyotaCorolla Verso2002 - 2003
ToyotaCorolla Verso2004 - 2009
ToyotaHilux1997 - 2005
ToyotaHilux2004 - 2015
ToyotaLand Cruiser2009 - 2013 150 Prado
ToyotaLand Cruiser2013 - 2017 150 Prado (Facelift)
ToyotaRAV42000 - 2005 2nd gen XA20
ToyotaRukus2007 - 2015 (xB)
Provide a full sound upgrade to your Toyota front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting kit. This kit fits various Toyota vehicles including Alphard, Auris, Avensis, Hilux, RAV4 and Lexus RX. Please see our compatibility list for more cars that can benefit from this upgrade kit.  This speaker upgrade kit offers a significant upgrade in audio quality when fitted with the original head unit in the vehicle. It also works very well with aftermarket head units and amplifiers.
This Complete Speaker Fitting Kit Includes
  • BLAM 165ES 165mm (6.5") EXPRESS 2-Way component speakers (Pair)
  • 165mm Toyota speaker adapter panels (Pair)
  • Speaker adapter cables (Pair)
  • 2 x Y-Shaped component speaker cable harnesses
  • 2 x Skinz expert sound deadening sheets
  • Nut bolt and washer pack (SPK-FITTING)
BLAM 165ES 165mm (6.5") EXPRESS 2-Way Component Speakers
High-sensitivity 2ohm, 2-way component system
This kit is composed of two 165 mm (6.5”) woofers, two 20 mm (3/4”) soft dome tweeters and two separated high pass 6dB/octave crossovers
165mm Speaker Adaptor Panels
A pair of front or rear door car speaker adapter panels for 165mm speakers. These panels allow you replace the cars original speakers with new improved quality aftermarket speakers.