InCarTec SFK-FIA1-RS165 Vauxhall 165mm (6.5") Complete BLAM Speaker Upgrade Fitting Kit
SFK-FIA1-RS165
SFK-FIA1-RS165
SFK-FIA1-RS165
SFK-FIA1-RS165
SFK-FIA1-RS165
SFK-FIA1-RS165
2 YEAR WARRANTY
SFK-FIA1-RS165
SFK-FIA1-RS165
SFK-FIA1-RS165
SFK-FIA1-RS165
SFK-FIA1-RS165
SFK-FIA1-RS165
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 1
  • Brand: InCarTec
  • Model: SFK-FIA1-RS165
MakeModelYearsNotes
VauxhallAstra H2004 - 2010
VauxhallCorsa2006 - 2014 D
VauxhallCorsa2014 - 2019 E
VauxhallMovano2022 onward
VauxhallSignum2003 - 2008
VauxhallTigra2004 - 2009 II
VauxhallVectra2002 - 2005 C
VauxhallVectra2005 - 2008 C Facelift
Provide a full sound upgrade to your Abarth, Citroen, Fiat or Vauxhall front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting kit. This kit fits various Abarth, Citroen, Ford, Fiat, Holden, Iveco, Peugeot and Vauxhall vehicle models. Please see our compatibility list for more cars that can benefit from this upgrade kit.  This speaker upgrade kit offers a significant upgrade in audio quality when fitted with the original head unit in the vehicle. It also works very well with aftermarket head units and amplifiers.
This Complete Speaker Fitting Kit Includes
  • 165mm (6.5 Inch) Hi-efficiency Blam 2-way component speakers (BL-165RS) (Pair)
  • 165mm Fiat speaker adapter panels (40-0723-165) (Pair)
  • Speaker adapter cables (41-005) (Pair)
  • Y-Shaped component speaker cable harnesses (CAB-SFK-UNI) (Pair)
  • 2 x Skinz expert sound deadening sheets
  • Nut bolt and washer pack (SPK-FITTING)
165mm (6.5 Inch) Hi-efficiency Blam 2-way component speakers (BL-165RS)
165mm Fiat speaker adapter panels (40-0723-165)
A pair of front or rear door car speaker adapter panels for 165mm speakers. These panels allow you replace the cars original speakers with new improved quality aftermarket speakers.
Speaker adapter cables (41-005)
Y-Shaped component speaker cable harnesses (CAB-SFK-UNI)
A pair of Y cables designed to make fitting component speakers as easy as possible.
Stinger Roadkill RKFR6 Fast Rings 6" / 6.5" Speaker Foam Pad Ring Baffle Kit
2 YEAR WARRANTY Out Of Stock
Vauxhall Pioneer 4 Channel Class D Bridgeable Amplifier Upgrade Kit
2 YEAR WARRANTY
Package IncludesPioneer GM-DX104 4 Channel Class D Bridgeable Car Amplifier 400W Parrot SOT T-Harness Adaptor Lead Stereo Removal Keys..
Pioneer TS-WX300A 12" 30 cm ACTIVE Subwoofer Amplified1300 Watt RMS: 350 Watt
2 YEAR WARRANTY Deal
24% off
Focal 130AC Access Series 2-Way 5.25" 13cm Coaxial Car Speakers
2 YEAR WARRANTY Hot Deal
36% off
Package IncludesFocal 130AC Access Series 2-Way 5.25" 13cm Coaxial Car Speakers Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2..
Stinger Roadkill RKFR5 Fast Rings 5" 5.25" Speaker Foam Sound Absorber Kit
Provide a full sound upgrade to your Abarth, Citroen, Fiat or Vauxhall front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting ..