Focal IC165TOY - 6.5" Toyota GR Yaris Replacement Coaxial Speakers 240W
ICTOY165 + RKXSK
ICTOY165 + RKXSK
2 YEAR WARRANTY Deal
30% off
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 10+ in stock
  • Brand: Focal
  • Model: ICTOY165 + RKXSK
Description
Package Includes
  • Focal ICTOY165 6.5" 17cm 240 Watts 2 Way Direct Fit Car Speakers for Toyota Car
  • Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Speaker Kit
Product Compatibility Chart
MakeModelYearsNotes
ToyotaYaris GR
FOR REAR DOOR
2-Way Coaxial Kit
Key Points
  • Quick installation
  • No wire to cut, no modification
  • 100% compatible with your vehicle
  • Sound quality superior compared to the original one
  • High sensitivity allowing a significant gain while keeping the original amplification
  • Mounting accessories included
Features
  • Type 2-way coaxial kit
  • Woofer 61/2" (165mm)
  • Tweeter Inverted dome
  • Voice coil diameter 1" (25mm)
  • Magnet 85x15mm
  • Cone Black Polyglass
  • Surround Butyl
  • Impedance 4Ω
  • Max. power 120W
  • Nom. power 60W RMS
  • Sensitivity (2.83V/1m) 92.5dB
  • Frequency response 60Hz-20kHz
  • Crossover Integrated
Specification
  • Nominal power 60 W
  • Maximum power 120 W
  • Sensitivity 92.5dB
  • Nom. impedance 4 Ω
  • Cone Black
  • Polyglass
  • Surround Butyl
  • DC resistance 3.3 Ω
  • VC diameter 25 mm 1"
  • Former Kapton
  • Layers 2
  • Wire Copper
  • Magnet d x h 85x15mm 33/8 x 9/16"
  • Net weight 950g 2.1lbs
Picture Illustrates Vehicle and Types Of Systems Available
  • Expert level sound dampening
  • Aluminum outer layer
  • Self adhesive
  • Easy installation
  • Use on all metal panels, doors, roof, floor, firewall & trunk
  • Kills panel resonance, squeaks and rattles
  • Highest damping vs. weight ratio of any material available
  • Improves overall audio frequency response and bass output
  • Speaker kit
Expert RoadKill Published Specifications
  • Minimum Thickness 0.080in
  • Minimum Weight 0.65bs/ft2
  • Aluminum Layer- 6 mils
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
InCarTec 50-282 Toyota Hilux Double Din Car Radio Fascia Adaptor Panel
2 YEAR WARRANTY
Focal INSIDE ISTOY165 6.5" 17cm For Toyota Custom Fit Car Speaker & Tweeters Upgrade Kit
2 YEAR WARRANTY Deal
25% off
Package IncludedFocal ISTOY165 6.5" 17cm For Toyota Custom Fit Car Speaker & Tweeter Upgrade Kit Stinger RKXSK Expert Sound Proofing..
Focal 130AS Access Series 13cm 5.25" Component Car Speakers With Sound Proofing Material
2 YEAR WARRANTY Hot Deal
27% off
Package IncludedFocal 130AS Access Series 13cm 5.25" Component Car Speakers Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 She..
Focal 130AC Access Series 2-Way 5.25" 13cm Coaxial Car Speakers
2 YEAR WARRANTY Hot Deal
36% off
Package IncludesFocal 130AC Access Series 2-Way 5.25" 13cm Coaxial Car Speakers Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2..
Focal 570 AC - 2-Way 5"x7" Coaxial Car Audio Speakers With Sound Proofing Deadening Material
2 YEAR WARRANTY
Package IncludedFocal 570 AC - 2-Way 5x7" Coaxial Car Audio Speakers System 120W (Pair) Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Ma..
Focal INSIDE IC VW 165 6.5" 16.5cm 2-Way VW Replacment Coaxial Speaker 240W Total
28% off
Package IncludedFocal IC VW 165 - 6.5" 16.5cm 2-Way Coaxial Speaker 240W Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet ..
30% off