Focal ES165KX3E Elite K2 Power Series 6.5" 3 Way Component Speaker System With Sound Deadening Sheets
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
2 YEAR WARRANTY Deal
20% off
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
ES165KX3E + RKXSK
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 2
  • Brand: Focal
  • Model: ES165KX3E + RKXSK
Description
Package Includes
  • Focal ES165KX3E Elite K2 Power Series 6.5" 3 Way Component Speaker System
  • Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Speaker Kit
Key Points
  • K2 Cone
  • FRAK tweeter from the K2 Power M range
  • Tweeter/midrange bracket
  • Robust design and high quality materials
  • Exceptional power handling
  • Aluminium grilles included
3 Separate Way Kit
Realistic Sound
Outstanding Components
Flexible Installation
Woofer Specifications
  • Type 3-way component kit
  • Maximum power 240W
  • Nominal power 120W
  • Sensitivity (2.83V/1m) 93dB
  • Frequency response 45Hz – 32kHz
  • Impedance 4Ω
  • Cone K2 Sandwich
  • Diameter 61/2" (165mm)
  • Voice coil diameter 15/8" (40mm)
  • Depth 3" (76mm)
  • Magnet Ferrite
  • Surround TMD®
  • Tweeter Aluminium, ‘M’-profile
  • Crossover 6-12/12/12dB (3/4/500/3/5kHz)
Midrange Specifications
  • Nominal power 50W
  • Maximum power 100W
  • Sensitivity
  • (2.83V/1m) 88dB
  • Cone K2 Sandwich
  • Nom. impedance 4Ω
  • Surround Butyl
  • DC resistance 3.2Ω
  • VC diameter 20mm 3/4"
  • Former Kapton
  • Layers 2
  • Wire CCWA
  • Net weight 185g 0.40lbs
Parameters
  • Rdc 3.2Ω
  • Fs 190Hz
  • Mms 3g
  • Cms 0.2mm/N
  • Vas 0.3l
  • Qts 0.69
  • Qes 0.92
  • Qms 2.6
  • Bxl 3.7 N/A
  • Sd 35cm2
  • SPL 86dB
  • Xmax 2.3mm
Tweeter Specifications
  • Nominal power 25W
  • Maximum power 150W
  • Sensitivity 91dB
  • Nom. impedance 4Ω
  • Frequency response 600Hz-32KHz
  • Cone Aluminium/Magnesium
  • M-profile
  • Surround TMD®
  • VC diameter 25mm 1"
  • Net weight 85g
Parameters
  • Impedance 3.2Ω
  • Fs 180Hz
What's in the Box
  • Two woofers
  • Two midrange
  • Two inverted dome tweeters
  • 2 Tweeter flush mount rings
  • 2 Tweeter angled surface mount cups
  • 2 Midrange/Tweeter surface mount housings
  • 2 Crossover networks
  • 2 Woofer grilles
  • 2 Woofer grille mounting rings
  • 2 Midrange grilles
  • 2 Midrange grille mounting rings
  • 2 Woofer mounting gaskets
  • 2 Midrange mouting gaskets
  • 16 Speed clips
  • Eight 1" Screws
  • Two 3/4" Screws
  • Eight 5/8" Screws (Black)
  • Two 5/8" Screws (Silver)
  • Two M3x8mm Machine screws
  • Quick start guide
  • 2 Focal window stickers
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
  • Expert level sound dampening
  • Aluminum outer layer
  • Self adhesive
  • Easy installation
  • Use on all metal panels, doors, roof, floor, firewall & trunk
  • Kills panel resonance, squeaks and rattles
  • Highest damping vs. weight ratio of any material available
  • Improves overall audio frequency response and bass output
  • Speaker kit
Expert RoadKill Published Specifications
  • Minimum Thickness 0.080in
  • Minimum Weight 0.65bs/ft2
  • Aluminum Layer- 6 mils
Aluminium grilles included
2 YEAR WARRANTY Deal
20% off
Package IncludesFocal ES165KX3E Elite K2 Power Series 6.5" 3 Way Component Speaker System Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening ..
Pioneer TS-D10LB 10" D Series Shallow Mount Pre-Loaded Subwoofer System
2 YEAR WARRANTY
Peugeot Boxer 2019> 6.5" 2-Way Component Car Speaker and Subwoofer Upgrade Kit