Focal ES165K2E 6.5” (16.5cm) 2-Way Component Car Speaker Kit with Sound Deadening Sheets
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
2 YEAR WARRANTY Deal
18% off
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
ES165K2E + RKXSK
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 4
  • Brand: Focal
  • Model: ES165K2E + RKXSK
Description
Package Inlcudes
  • Focal ES165K2E 6.5” (16.5cm) 2-Way Component Car Speaker Kit
  • Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Speaker Kit
Unbelievable Dynamics
6 1/2" (165 Mm) 2-Way Component Kit
The ES 165 K2E system consists of two 6 1/2” (165mm) woofers with a K2 sandwich cone made of aramid fibre, a Focal innovation of renowned performance. Their high sensitivity allows them to produce an enveloping, powerful and dynamic sound. The central ogive ensures better sound dispersion within the vehicle, to significantly enhance the in-car listening experience.
The kit also includes aluminium grilles.
Performance K2 Excellence
K2 Sandwich Cone
TMD Surround
TKME Tweeter
The ‘M’-profile TKME tweeter extends the frequency response to 22 kHz with an even greater reduction of distortion, for smooth and precise diffusion in the high treble. Coupled with a ‘push-pull’ motor, based on IAL2 technology, it achieves very low resonance frequencies for perfect harmonic balance.
FRAK Tweeter
Power And Reliability Pushing The Boundaries
More Linearity And Precision
Increased SPL
Optimised Crossovers
Slim Profile
Key points
  • Made in France in the Focal workshops
  • K2 Cone
  • Robust design and high quality materials
  • Exceptional power handling
  • Aluminium grilles included
Specifications
  • Type 2-way component kit
  • Maximum power 200W
  • Nominal power 100W RMS
  • Sensitivity (2.83V/1m) 93dB
  • Frequency response 60Hz – 22kHz
  • Impedance 2Ω
  • Cone K2 Sandwich
  • Woofer 61/2" (165mm)
  • Voice coil diameter 11/4" (32mm)
  • Depth 27/8" (74mm)
  • Magnet Ferrite
  • Surround TMD®
  • Tweeter 'M'-profile
  • Crossover 6-12/12dB (3.5kHz)
Woofer Specifications
  • Nominal power 100W
  • Maximum power 200W
  • Sensitivity
  • (2.83V/1m) 92.8dB
  • Cone K2 Sandwich
  • Nom. impedance 2Ω
  • Surround Butyl
  • DC resistance 1.8Ω
  • VC diameter 32mm 11/4"
  • Former Kapton
  • Layers 2
  • Wire CCAW
  • Magnet (dxh) 95x20mm 33/4 x3/4"
  • Net weight 1450g 3.20lbs
Tweeter Specifications
  • Nominal power 15W
  • Maximum power 100W
  • Sensitivity
  • (2.83V/1m) 92dB
  • Nom. impedance 4Ω
  • Surround Butyl
  • DC resistance 3.5Ω
  • VC diameter 20mm 3/4"
  • Former Kapton
  • Layers 2
  • Wire Alu
  • Net weight 60g 0.13lbs
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
  • Expert level sound dampening
  • Aluminum outer layer
  • Self adhesive
  • Easy installation
  • Use on all metal panels, doors, roof, floor, firewall & trunk
  • Kills panel resonance, squeaks and rattles
  • Highest damping vs. weight ratio of any material available
  • Improves overall audio frequency response and bass output
  • Speaker kit
Expert RoadKill Published Specifications
  • Minimum Thickness 0.080in
  • Minimum Weight 0.65bs/ft2
  • Aluminum Layer- 6 mils
Focal 130AS Access Series 13cm 5.25" Component Car Speakers With Sound Proofing Material
2 YEAR WARRANTY Hot Deal
27% off
Package IncludedFocal 130AS Access Series 13cm 5.25" Component Car Speakers Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 She..
Focal 165AC 6.5" 2 Way Coaxial Speakers With Sound Proofing Deadening Material Sheet
2 YEAR WARRANTY Hot Deal
32% off
Package IncludedFocal 165AC Access Series 6.5" 16.5cm 2 Way Coaxial Car Speakers Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material ..
Focal 165AS 2-Way 6.5" Component Car Speakers With Sound Proofing Deadening Material Sheet
28% off
Package IncludedFocal 165AS Access Series 2-Way 16.5cm 6.5" Component Car Speakers Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Materia..
Focal ISU130 5" 13cm 2 Way Component Speakers With Sound Proofing Deadening Sheet
2 YEAR WARRANTY Deal
25% off
Package IncludedFocal ISU130 5" 13cm 120W 2 Way Component Car Speakers Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Sp..
 Focal INSIDE IC FORD 165 6.5" 120W 2 Way Coaxial Speaker Kit For Ford
28% off
Package IncludedFocal IC FORD 165 6.5" 120W 2 Way Coaxial Speaker Kit For Ford (Pair) Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Mate..
Focal INSIDE Impulse 4.320 Compact 4 Channel Car Amplifier 400 watts
43% off
18% off
Package InlcudesFocal ES165K2E 6.5” (16.5cm) 2-Way Component Car Speaker Kit Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 S..
Alpine SWE-815 8" 20cm Amplified Subwoofer Bass Box with Wired Remote Controller
7% off
This product gives you plenty of bass power taking the fewest possible space.Featuring 8” (20cm) SWE subwoofer, Built-in 150W amplifier. ..