Blaupunkt Bremen SQR 46 DAB - Retro 80's Style Classic Car Stereo BMW E30 With Aerial
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
2 YEAR WARRANTY
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
SQR46DAB
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 6
  • Brand: Blaupunkt
  • Model: SQR46DAB
Description
The newly relaunched cult car radio „Bremen SQR 46” with many new features!
DAB AERIAL INCLUDED
Radio
  • CODEM IV High-End Tuner
  • FM (RDS), AM (MW/LW) Tuner
  • RDS mit AF, CT, EON, PS, PTY, REG, TA & TP
  • Built-In DAB+ Tuner
  • Travelstore
Display
  • 9-digit wide angle display
  • Dimmer
  • Clock
Bluetooth
  • Built-in  Bluetooth 2.1 Modul with EDR
  • Handfree calling, Phonebook Upload and Audio Streaming
  • Profile: HFP, PBAP, A2DP, AVRCP, SPP
  • Built-in microphone + external microphone
  • Twin Connect
  • Navigation Audio-Mix
Media Player
  • Audio Playback from USB/SDHC/Disc
  • Audio Playback fromats: MP3, WMA
Data Carrier
  • USB, SDHC (up to 32 GB) , SD, MMC
Inputs
  • Front USB (standard A-type)
  • Rear USB (standard A-type)
  • SDHC/SD   slot
  • Front Aux-In
  • Input for steering wheel control (SWC programmable)
Equalizer / Amplifier
  • 3-band semi-parametric Equalizer
  • X-Bass function
  • 3 Sound presets (Rock, Pop, Classic)
  • 4-Kanal preamp-Out (4V)
  • Subwoofer-Out
  • 4 x 50 watt Max. power
General
  • Release Panel with case
  • Permanent memory
  • Variocolour illumination
  • DAB+ onglass antenna included
  • External microphone included
  • IR remote control included
Technical
SizeSingle DIN
PlaysMP3 and WMA playback
Max. Power Output4 x 50 Watt max. power
TunerYes
Radio Data SystemYes
BluetoothYes
Aux InYes
USBYes
ALPINE VW CORRADO 88-95 5.25" 13cm 2 Way 400 Watts Coaxial Front Door Speakers
2 YEAR WARRANTY
Alpine SXE-1325S FeaturesPeak Power 200W RMS Power 35W Frequency Response: 70Hz-20kHz Sensitivity: 92dB/W/m Neodymium Magnet Mylar-Ti..
BLAUPUNKT Glass Mount DAB Digital Car Stereo Radio Aerial Antenna
Kenwood KFC-PS1396 5.25" 13cm 2 Way Coaxial Car Speakers
Kenwood Performance Series KFC-PS1396 320W 5.25" 13cm 2 Way Full Range Door SpeakersPerformance Standard Series, 5.25" 13cm Flush Mount ..
Alpine S2-S50 S-Series 5” 13cm 2-Way Coaxial Car Speaker
S2-S50Newly redesigned and Hi-Res Audio Certified, the Next-Generation S-Series S2-S50 13cm (5”) Coaxial Speakers offer a new standard in en..
Alpine Porsche 944 4x6" 10x15cm 2 way Car Coaxial Rear Speakers
Package Includes1 x Alpine 4"x6" (10X15cm) Coaxial 2-Way SpeakerFeaturesFrequency Response: 90Hz-20kHz Sensitivity: 91dB/W/..
Ford Escort Car Stereo Fitting Kit Wiring Harness CT20FD01, Removal Keys
The newly relaunched cult car radio „Bremen SQR 46” with many new features!Over the years, some models have become true cult objects. ..