BLAM BL-RA1202D BLAM Ultra Compact D Class 2 X 80W Car Amplifier
BL-RA1202D
2 YEAR WARRANTY
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 4
  • Brand: BLAM
  • Model: BL-RA1202D
Description
BLAM Ultra-compact D Class 2 X 80W amplifier
Composition
  • High level inputs with auto turn on
  • RCA low level input : 0.3 V
  • RCA high level input : 15 V
  • RMS Power (4): 2 x 80 W
  • RMS Power (2): 2 x 120 W
  • RMS Bridged Power: 1 x 240 W
  • Frequency response: 20 Hz – 22 kHz
  • Low pass crossover: 120 Hz
  • High pass crossover: 100 Hz
  • Signal / noise ratio > 90 dB
  • Protections: short circuit / low impedance / reversal of polarity / heat protection
  • Remote control
  • Dimensions (L x l x H): 188 mm x 91,4 mm x 38 mm – 7.4" x 3.6" x 1.4"
Supplied Accessories
  • Fixing screws
  • User manual
  • manual Wired remote control
Pioneer TS-WX130EA Under Seat Space Saving Active Amplified 160W Car Subwoofer
2 YEAR WARRANTY Hot Deal
57% off
2 YEAR WARRANTY
BLAM Ultra-compact D Class 2 X 80W amplifierTo design this powerful, robust and compact amplifier, we have used the latest class D audio amplifier..
Phoenix Gold ZDA4.8 - 4 Channel Bluetooth, Coaxial, USB, SPDIF Amplifier with 8 Channels DSP
Phoenix Gold ZDA4.8 4-Channel DSP AmplifierThe ZDA4.8 is a 4x70W high-performance amplifier and Digital Sound Processor (DSP) that offers great au..