BLAM BL-100RFS (4") Hi-efficiency 2ohm, 2-Way Component Car Audio Speakers (PAIR)
BL-100RFS
BL-100RFS
BL-100RFS
BL-100RFS
2 YEAR WARRANTY
BL-100RFS
BL-100RFS
BL-100RFS
BL-100RFS
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 5
  • Brand: BLAM
  • Model: BL-100RFS
Description
Take your music experience to a new level with the 4 Inch (100mm) Relax 100 RFS speaker set from BLAM. This set brings state of the art technology and high quality sound at a low cost.
Product Compatibility Chart
MakeModelYearsNotes
EagleSummit1992 - 1996
Land RoverDefender2007 - 2016 Facelift
Product Features
  • 2 x 100 mm (4″) woofers
  • 2 x 20 mm soft dome tweeters
  • 2 x 6 dB/octave high-pass crossovers.
  • Max power 100 W
  • Nominal power 50 W
  • Frequency response 80 Hz – 30 kHz
  • Sensitivity 90.3 dB
  • Impedance 2 Ω
Technical Features
  • Original BLAM composite basket reinforced with fiberglass
  • High quality treated cellulose pulp membrane
  • Butyl rubber surround
  • Long life “Conex” damper
  • 25 mm (1”) voice coil on Kapton former
  • 70 mm x 15 mm ferrite magnet
  • Thick magnetic circuit (4 mm)
  • High quality 20 mm (3/4”) soft dome tweeter
  • 6 dB/octave high pass crossover
  • Tweeter level adjustable to 0 dB or attenuated to -3 dB
Technical Specifications
  • Component Speaker
  • Max power 100 W
  • Nominal power 50 W
  • Impedance 2 Ω
  • Freq. Response 80 Hz - 15 kHz
  • Sensitivity (2,83V/1m) 90.3 dB
  • Magnet Ferrite
  • Magnet size Ø x h 70 x 15 mm 2.756‘’x 0.591‘’
  • Total driver displacement 0.11 l 0.004 cf
  • Weight of one component 0.578 kg 1.274 lb
  • Voice coil Ø 25 mm 0.984“
  • Voice coil height 8.4 mm 0.331“
  • Cone Cellulose pulp
Technical Parameters
  • effective Ø (d) 84 mm
  • Sd 55.42 cm²
  • Xmax 2 mm
  • Re 2.6 Ω
  • Fs 109.87 Hz
  • Le 97.33 µH @ 1 kHz
  • L2 157.34 µH @10 kHz
  • Vas 1.76 L
  • Mms 5.16 g
  • Cms 0.000407 m/N
  • BL 3.49 Tm
  • Qts 0.66
  • Qes 0.77
  • Qms 4.72
Technical Specifications Tweeter
  • Component Tweeter
  • Max power 100 W
  • Nominal power 10 W
  • Impedance 3 Ω
  • Freq. Response 2,5 KHz - 25 KHz
  • Sensitivity (2,83V/1m) 90 dB
  • Magnet Neodymium
  • Magnet size Ø xh 18 x 3 mm 0,709"x 0,118"
  • Total driver displacement
  • Weight of one component 0,045 kg 0,099 lb
  • Voice coil Ø 20 mm 0,787"
  • Voice coil height 2 mm 0,118"
  • Cone Soft
Technical Parameters Tweeter
  • effective Ø (d) 22 mm
  • Sd 3,80 cm2
  • Xmax
  • Re 3 Ω
  • Fs 1651 Hz