BLAM BL-100RFC 100mm 4" Hi-Efficiency 2-Way Coaxial Car Audio Speakers
BL-100RFC
BL-100RFC
BL-100RFC
BL-100RFC
2 YEAR WARRANTY
BL-100RFC
BL-100RFC
BL-100RFC
BL-100RFC
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 1
  • Brand: BLAM
  • Model: BL-100RFC
Description
Discover the Blam Relax 100 RFC, a 4 inch (10cm) coaxial speaker precisely designed to take your car audio sound to a new level. No one can resist the powerful maximum power of 100W and a nominal power of 50W. In addition, the 20mm soft dome tweeter fits perfectly into the integrated 6 dB/oct. crossover and completes the audio miracle. The speaker is not only powerful, but also extremely efficient with a sensitivity of 90.3 dB and an impedance of 2 O. Let yourself be fascinated by the uncompromising sound and unsurpassed technology of the Blam Relax 100 RFC.
100 mm bass-midrange speaker with a high quality cellulose pulp cone and a butyl suspension. The generous dimensions of the actuator (70 mm x 15 mm) contribute to an optimal QTS, a good level of sensitivity and high power handling. The tweeter is equipped with a neodymium motor, a soft dome and a 25 mm voice coil on Kapton former.
Product Compatibility Chart
MakeModelYearsNotes
Alfa Romeo1551992 - 1998 (Type 167)
Audi801991 - 1995 (B4)
EagleSummit1992 - 1996
HoldenCruze2002 - 2006 (YG)
Mazda1211990 - 1996 (Autozam Revue)
NissanElgrand2002 - 2010 E51
RenaultKangoo1999 - 2008
Saab9-4X2011 - 2012
SuzukiIgnis2000 - 2004 (FH)
VauxhallCorsa2006 - 2014 D
VolkswagenTransporter1990 - 2003 T4
Product Features
  • 100 mm (4‘’) high sensitivity speaker
  • Max power 100 W
  • Nominal power 50 W
  • Frequency response 80 Hz – 30 kHz
  • Sensitivity 90.3 dB
  • Impedance 2 Ω
Technical features
  • Original BLAM composite basket reinforced with fiberglass
  • High quality treated cellulose pulp membrane
  • Butyl rubber surround
  • Long life “Conex” spider
  • 25 mm voice coil on Kapton former
  • 70 mm x 15 mm ferrite magnet
  • Thick magnetic circuit (4 mm)
  • High quality 20 mm soft dome tweeter
  • Integrated high-pass filter 6 dB/octave (Polypropylene capacitor)
Technical Specifications
  • Component Speaker
  • Max power 100 W
  • Nominal power 50 W
  • Impedance 2 Ω
  • Freq. Response 80 Hz - 30 kHz
  • Sensitivity (2,83V/1m) 90.3 dB
  • Magnet Ferrite
  • Magnet size Ø x h 70 x 15 mm 2.756‘’x 0.591‘’
  • Total driver displacement 0.11 l 0.004 cf
  • Weight of one component 0.578 kg 1.274 lb
  • Voice coil Ø 25 mm 0.984“
  • Voice coil height 8.4 mm 0.331“
  • Cone Cellulose pulp
Product Parameters
  • effective Ø (d) 84 mm
  • Sd 55.42 cm²
  • Xmax 2 mm
  • Re 2.6 Ω
  • Fs 109.87 Hz
  • Le 97.33 µH @ 1 kHz
  • L2 157.34 µH @10 kHz
  • Vas 1.76 L
  • Mms 5.16 g
  • Cms 0.000407 m/N
  • BL 3.49 Tm
  • Qts 0.66
  • Qes 0.77
  • Qms 4.72
Dimensions
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
Blaupunkt Bremen SQR 46 DAB - Retro 80's Style Classic Car Stereo Bluetooth MP3 With Aerial
2 YEAR WARRANTY Deal
22% off
The newly relaunched cult car radio „Bremen SQR 46” with many new features!Over the years, some models have become true cult objects. ..
2 YEAR WARRANTY
Discover the Blam Relax 100 RFC, a 4 inch (10cm) coaxial speaker precisely designed to take your car audio sound to a new level. No one can resist the..