Alpine SPC-R100S 12cm Universal Radial Speakers for Motorhome / Camper rear cabins. 180W
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
2 YEAR WARRANTY
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
SPC-R100S
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 10
  • Brand: Alpine
  • Model: SPC-R100S
Description
SPC-R100S
Designed as full-range speakers, the SPC-R100S features 180 Watts peak power / 45 Watts RMS and just measure 45 mm in height. They ship in a set of two and include paintable installation rings as well as short 30cm cable leads with integrated networks.
Alpine Adventure Audio - Sound Experience
Sound Upgrade for Your Motorhome Cabin
360-Degree Radial Speakers
Features
Speaker
  • 12cm radial full-range speakers (set of 2)
  • Inverted cone for flat speaker design
  • Excellent 360-degree sound radiation
Installation
  • Included paintable mount rings
  • Included 30cm cables with integrated networks
  • Includes all required installation materials
Compatible Vehicles
  • Universal speaker design for use in motorhome cabins
Specifications
Power Handling
  • Peak Power: 180 Watts
  • RMS Power: 45 Watts
Dimensions
  • Woofer mounting diameter: 120mm
  • Woofer mounting depth: 12mm
  • Woofer height: 45mm
General
  • Frequency response: 100Hz – 20kHz
  • Impedance: 4 Ohms
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
Kenwood KFC-PS1096 10cm 2-Way Coaxial Dash / Door Speakers 220 Watts
2 YEAR WARRANTY
Kenwood Performance Series KFC-PS1096 220W 4" 10cm 3 Way Full Range Door Shelf SpeakersPerformance Standard Series, 4" 10cm Flush Mount ..
InCarTec 33-003 RECOIL (MINI ANL) Inline Fuse Holder (4-8 AWG)
RECOIL (MINI ANL) Inline Fuse Holder (4-8 AWG)High Performance Mini-ANL Inline Fuse-holder with 1x60A, 1x80A, 1x100A Mini-ANL Fuses 4/8 Gauge..
Pioneer TS-WX400DA Space Saving Active Digital Base Control Class-D Amplified Subwoofers
2 YEAR WARRANTY Out Of Stock
Kenwood KSC-PSW7EQ Car Audio Active Compact Under Seat Subwoofer
2 YEAR WARRANTY Hot Deal
30% off
KSC-PSW7EQ Compact Powered SubwooferMax Power 160W Wired Remote Controller Active EQ Technology Switch Class D Amplifier (W)280mm ..
Alpine SPC-R100DU 12 cm Radial On-Dash Speakers for Fiat Ducato 3
Alpine PWE-V80 - 8" 20cm Active Under Seat Amplified Subwoofer
2 YEAR WARRANTY Deal
43% off