Phoenix Gold ZXM400.4ISO - 4 Channel ISO Mini Class D Car Amplifier
ZXM400.4ISO
ZXM400.4ISO
ZXM400.4ISO
2 YEAR WARRANTY
ZXM400.4ISO
ZXM400.4ISO
ZXM400.4ISO
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 2
  • Brand: Phoenix gold
  • Model: ZXM400.4ISO
Description
ZXM400.4ISO ISO Mini Amplifier
OEM Integration Made Simple. Mini in size, Maximum in Power and Compatibility.
Why Choose the ZXM400.4ISO?
  • Designed to work directly with our complete harness range.
  • OEM-Ready ISO Design – Perfect for factory audio upgrades with no coding or complexity.
  • Compact & Powerful – Mini chassis, big performance.
  • Simple Installation – No cutting, no complications, connect and enjoy.
Features
  • Class-D efficiency and clean output
  • Short circuit / thermal/high-low voltage protection
  • Excellent signal-to-noise ratio & FM noise rejection
  • LED status indicator
  • Surface-mount technology for reliability
  • Ultra-small footprint for easy mounting
  • Auto-start with high-level input
  • Fully adjustable high-pass & low-pass filters
Specifications
  • Class-D 4-Channel Mini Amplifier
  • Power (MAX): 1000W
  • RMS Power:
  • 125W x 4 @ 2Ω
  • 60W x 4 @ 4Ω
  • 250W x 2 @ 4Ω bridged
  • Frequency Response: 20Hz–20kHz
  • Signal to Noise Ratio: > 90dB
  • THD: < 1%
  • Low Pass Filter: 40Hz–400Hz (12dB/Oct)
  • High Pass Filter: 40Hz–400Hz (12dB/Oct)
  • Crosstalk: -45dB
  • Input Sensitivity: 0.45V–20V
  • High-Level Auto Turn-On:
  • Input Mode: 2CH / 4CH
  • OIS – OEM Impedance Simulation:
  • Operating Voltage: 7V–16.5V
  • Idle Current: 0.70A
  • Max Current Draw: 48A
  • Total Efficiency (4Ω): 90%
  • Power Terminal: 10mm²
  • Speaker Terminal: 1mm²
  • Dimensions (w/ Feet): 165 × 83.1 × 34.8 mm
  • Dimensions (w/o Feet): 149 × 83.1 × 34.8 mm
2 YEAR WARRANTY
Ford C-Max 2011 - 2017 Front and Rear High Grade Focal INSIDE Speaker Upgrade Kit
Package Included Focal Car Audio IS FORD 165 2-way Component Speaker Kit  Focal IC FORD 165 6.5" 120W 2 Way Coaxial Speaker Ki..