NOCO GENIUSPRO25 Battery Maintainer + Battery Desulfator 25A Smart Trickle Battery Charger 6V / 12V / 24V
GENIUSPRO25
GENIUSPRO25
GENIUSPRO25
GENIUSPRO25
2 YEAR WARRANTY Hot Deal
34% off
GENIUSPRO25
GENIUSPRO25
GENIUSPRO25
GENIUSPRO25
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 6
  • Brand: NOCO
  • Model: GENIUSPRO25
Description
GENIUSPRO25
25-Amp Battery Charger Battery Maintainer + Battery Desulfator
The All New Genius Pro
Better Performance 85% More Power
Improved Start Voltage Sensor.
All-New Force Mode Charge Dead Batteries
Multi-Voltage. Multi-Chemistry. Multi-Battery Type
Do More With One Charger
More Precise Charging in Any Climate Thermal Compensation
The new integrated thermal sensor automatically monitors and adjusts the charging cycle based on fluctuations of ambient temperature, limiting the chance of under-charging or over-charging, providing a more accurate and fully charged battery. Avoids under-charging in cold weather down to -4 F and avoids over-charging in hot weather up to 122 F.
Auto Detection. Auto Repair. Improved Performance
Bring Batteries Back To Life
Progressive Power Supply. Uninterrupted Power
Dual-Voltage Power Supply
Downrate Power To 5-Amps Safely Maintain Any Size
The GeniusPRO25 is equipped with a reduced charge current mode that allows the unit to operate at 5A for optimized charging of smaller batteries or continual maintenance.
Year-Round Charging. Zero Overcharge. Auto Memory.
Completely Automatic.
Uncompromising Functionality. Absolute Performance.
Engineered For Pros.
Improved Clamping Range. Improved Clamping Force.
Redesigned Clamps.
Technical Specification
Operating Requirements
  • Line Voltage: 100V to 240V AC
  • Frequency: 50Hz to 60Hz
  • Operating Temperature: -4° to 122°F(-20° to 60°C)
  • Storage Temperature: -22° to 140°F(-30° to 60°C)
  • Relative Humidity:
Charging
  • Current: 25 Amps (6V, 12V), 12.5 Amps (24V) DC
  • Voltages:
    • 6 Volts
    • 12 Volts
    • 24 Volts
  • Chemistry: Lead-Acid and Lithium Types:
    • AGM
    • CA
    • EFB
    • Gel
    • Lithium
    • MF
    • Wet
  • Capacity Range: (6V, 12V) Up to 1,000 Amp-Hours, (24V) Up to 500 Amp-Hours
  • Maintenance: All Battery Sizes
Power
  • Consumption: 375 Watts (Max)
Safety
  • Short-Circuit
  • Open-Circuit
  • Overheating
  • Overcharge
  • Spark-Proof
  • Reverse Polarity
Product Size
  • Height: 5.16in (131mm)
  • Width: 9.21in (234mm)
  • Depth: 2.95in (75mm)
  • Weight: 2.7lb (1.22kg)
Cable Management
  • DC Cable + Clamp Length: 64.8in (160cm)
  • DC Cable Size: 8 AWG
  • DC Fuse Size: 30 Amp ANL Fuse
  • AC Cable Length: 72in (180cm)
  • AC Cable Size: 18
  • Oil, gas, grease, water, chemical, UV, abrasion resistant
IP Rating
  • IP20
What's In The Box
  • GENIUSPRO25 Battery Charger w/ Interchangeable Connectors
  • (1) Genius HD Clamps w/ Integrated Eyelets
  • (1) 10’ Extension Cord
  • (1) EVA Case
  • (2) Self-Tapping Screws
  • Type A, C, G, and I Power Cables
  • User Guide & Warranty Information
2 YEAR WARRANTY Hot Deal
34% off