InCarTec SPK-REC-RLM65 Hyundai i30, ix35 Recoil Level-3 6.5" (165mm) Component Speaker System (Pair)
SPK-REC-RLM65
SPK-REC-RLM65
SPK-REC-RLM65
SPK-REC-RLM65
SPK-REC-RLM65
2 YEAR WARRANTY
SPK-REC-RLM65
SPK-REC-RLM65
SPK-REC-RLM65
SPK-REC-RLM65
SPK-REC-RLM65
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 10
  • Brand: InCarTec
  • Model: SPK-REC-RLM65
Description
Recoil RLM65 Level‑3 6.5″ Component Speaker System
Drive your sound to the next level with the Recoil RLM65 Level-3 Series 6.5" Component Speaker System. With 80W RMS (160W peak), vibrant yellow pressed-paper cones and nitrile rubber surrounds deliver punchy mid-bass and fast response. The silk soft-dome tweeters, with neodymium magnets and oversized voice coils, provide crisp, clear highs. Flexible tweeter mounts allow flush, angled, or surface installation. Compact ferrite magnets ensure compatibility with most vehicles. Perfect for enthusiasts seeking high-performance audio on a budget.
Product Compatibility Chart
MakeModelYearsNotes
Hyundaii302012 - 2017 2nd Gen (GD)
Hyundaii302017 onward 3rd Gen (PD)
Hyundaiix352010 - 2015 1st Gen
Product Features
  • 6.5 Inch Midrange Speaker
    • 1-Inch Voice Coil
    • Pressed Paper Fiber Cone
    • Nitrile Butadiene Rubber Surround
    • Peak Power - 160 Watts (Pair)
    • RMS Power - 80 Watts (Pair)
  • 1 Inch Silk-dome Tweeters
    • Neodymium Magnet
    • Oversized Voice Coils
    • Flexible Mounting (Flush/ Angled or Surface Mounted)
Why Choose Recoil Level-3 RLM65?
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
2 YEAR WARRANTY
Recoil RLM65 Level‑3 6.5″ Component Speaker SystemDrive your sound to the next level with the Recoil RLM65 Level-3 Series 6.5" Componen..
Alpine 7" Digital Media Station DAB+ Radio, Apple CarPlay, Android Auto Stereo with 4-channel Car Amplifier
Package IncludesAlpine iLX-W690D 7" Digital Media Station DAB+ Radio, Apple CarPlay, Android Auto Alpine KTA-450 4-channel Car Amplifier..
Volkswagen Transporter T5 / T6 Alpine 11" Media Receiver Wireless CarPlay / Android Auto DAB+ Digital Radio