InCarTec SFK-TOY3-RS165 Toyota (6.5") Complete BLAM Speaker Upgrade Fitting Kit
SFK-TOY3-RS165
SFK-TOY3-RS165
SFK-TOY3-RS165
SFK-TOY3-RS165
SFK-TOY3-RS165
SFK-TOY3-RS165
2 YEAR WARRANTY
SFK-TOY3-RS165
SFK-TOY3-RS165
SFK-TOY3-RS165
SFK-TOY3-RS165
SFK-TOY3-RS165
SFK-TOY3-RS165
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 1
  • Brand: InCarTec
  • Model: SFK-TOY3-RS165
MakeModelYearsNotes
ToyotaAuris2013 - 2018
ToyotaAygo2014 onward AB40
ToyotaGT862012 - 2021
ToyotaIQ2008 - 2015
ToyotaRAV42019 onward 5th gen (XA50)
ToyotaUrban Cruiser2009 - 2014
ToyotaYaris2012 - 2020
Provide a full sound upgrade to your Toyota, Citroen C1, Peugeot 108, Scion or Subaru front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting kit. Please see our compatibility list for more cars that can benefit from this upgrade kit.  This speaker upgrade kit offers a significant upgrade in audio quality when fitted with the original head unit in the vehicle. It also works very well with aftermarket head units and amplifiers.
This complete speaker fitting kit includes:
  • 165mm (6.5 Inch) Hi-efficiency Blam 2-way component speakers (BL-165RS) (Pair)
  • 165mm speaker adapter panels (40-1593-165) (Pair)
  • Speaker adapter cables (41-016) (Pair)
  • Y-Shaped component speaker cable harnesses (CAB-SFK-UNI) (Pair)
  • 2 x Skinz expert sound deadening sheets
  • Nut bolt and washer pack (SPK-FITTING)
165mm (6.5 Inch) Hi-efficiency Blam 2-way component speakers (BL-165RS)
165mm Toyota, Citroen C1, Peugeot 108, Scion, Subaru speaker adapter panels (40-1593-165)
A pair of front or rear door car speaker adapter panels for 165mm speakers. These panels allow you replace the cars original speakers with new improved quality aftermarket speakers.
Speaker adapter cables (41-016)
Y-Shaped component speaker cable harnesses (CAB-SFK-UNI)
A pair of Y cables designed to make fitting component speakers as easy as possible.
Skinz expert sound deadening sheets
Stinger Door Speaker Kit 2 Sheets 10" x 9" 3 sqft Car Sound Deadening Material
2 YEAR WARRANTY Hot
Stinger Door Speaker Kit 2 Sheets 10" x 9" 3 sqft Car Sound Deadening MaterialExpert level sound dampening Aluminum outer layer S..
Toyota GT86 2012-2021 Pioneer 6.2" Screen USB Bluetooth CD,DVD iPod iPhone Stereo Upgrade Pack
2 YEAR WARRANTY
Package IncludesPioneer AVH-A240BT 6.2" TouchScreen Double Din USB Bluetooth CD DVD iPod iPhone Double Din Fascia (Black) Steering Whe..
Toyota GT86 2012-2021 JVC KW-M560BT 6.8" Bluetooth Digital Media Car Play / Android Auto Stereo Upgrade Kit
Package IncludesJVC KW-M560BT 6.8" Bluetooth Digital Media Car Play / Android Auto Double Din Fascia (Black) Wiring Harness Aerial A..
Provide a full sound upgrade to your Toyota, Citroen C1, Peugeot 108, Scion or Subaru front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker u..