InCarTec SFK-TOY3-ES165 Toyota 165mm (6.5") BLAM EXPRESS Speaker Upgrade Fitting Kit
SFK-TOY3-ES165
SFK-TOY3-ES165
SFK-TOY3-ES165
SFK-TOY3-ES165
SFK-TOY3-ES165
SFK-TOY3-ES165
2 YEAR WARRANTY
SFK-TOY3-ES165
SFK-TOY3-ES165
SFK-TOY3-ES165
SFK-TOY3-ES165
SFK-TOY3-ES165
SFK-TOY3-ES165
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 10
  • Brand: InCarTec
  • Model: SFK-TOY3-ES165
MakeModelYearsNotes
ToyotaAuris2013 - 2018
ToyotaAygo2014 - 2022 AB40
ToyotaGT862012 - 2021
ToyotaIQ2008 - 2015
ToyotaRAV42019 onward 5th gen (XA50)
ToyotaUrban Cruiser2009 - 2014
ToyotaYaris2012 - 2020
Provide a full sound upgrade to your Toyota, Citroen C1, Peugeot 108, Scion or Subaru front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting kit. Please see our compatibility list for more cars that can benefit from this upgrade kit.  This speaker upgrade kit offers a significant upgrade in audio quality when fitted with the original head unit in the vehicle. It also works very well with aftermarket head units and amplifiers.
This complete speaker fitting kit includes
  • BLAM 165ES 165mm (6.5") EXPRESS 2-Way component speakers (Pair)
  • 165mm speaker adapter panels (Pair)
  • Speaker adapter cables (Pair)
  • 2 x Y-Shaped component speaker cable harnesses
  • 2 x Skinz expert sound deadening sheets
  • Nut bolt and washer pack
BLAM 165ES 165mm (6.5") EXPRESS 2-Way Component Speakers
High-sensitivity 2ohm, 2-way component system
This kit is composed of two 165 mm (6.5”) woofers, two 20 mm (3/4”) soft dome tweeters and two separated high pass 6dB/octave crossovers
165mm Speaker Adaptor Panels
A pair of front or rear door car speaker adapter panels for 165mm speakers. These panels allow you replace the cars original speakers with new improved quality aftermarket speakers.
Speaker Adaptor Cables
Y-Shaped Component Speaker Cable Harnesses
A pair of Y cables designed to make fitting component speakers as easy as possible.
Skinz Expert Sound Deadening Sheets
Nut, Bolt And Washer Pack
2 YEAR WARRANTY
Provide a full sound upgrade to your Toyota, Citroen C1, Peugeot 108, Scion or Subaru front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker u..
Honda Civic 2 Door Focal 2-way Coaxial Front Door Car Speaker Upgrade Kit
Package IncludedFocal ACX 130 5.25" 13CM 2-way Coaxial Car Speaker (Sold As Pair) 130mm Speaker Adaptor Speaker Adaptor Plug St..
VW Scirocco, Tiguan, Touran, Vento Pioneer 6.8" Screen Bluetooth WebLink USB DAB Radio Upgrade Kit