InCarTec SFK-TOY1-RS165 Toyota 165mm (6.5") Complete BLAM Speaker Upgrade Fitting Kit
SFK-TOY1-RS165
SFK-TOY1-RS165
SFK-TOY1-RS165
SFK-TOY1-RS165
SFK-TOY1-RS165
SFK-TOY1-RS165
2 YEAR WARRANTY
SFK-TOY1-RS165
SFK-TOY1-RS165
SFK-TOY1-RS165
SFK-TOY1-RS165
SFK-TOY1-RS165
SFK-TOY1-RS165
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 1
  • Brand: InCarTec
  • Model: SFK-TOY1-RS165
MakeModelYearsNotes
ToyotaAlphard2002 - 2008 (AH-10)
ToyotaAuris2007 - 2012
ToyotaAvensis2003 - 2008
ToyotaAvensis2009 - 2015
ToyotaCelica1999 - 2006
ToyotaCorolla2002 - 2006 E12
ToyotaCorolla Verso2002 - 2003
ToyotaCorolla Verso2004 - 2009
ToyotaHilux1997 - 2005
ToyotaHilux2004 - 2015
ToyotaRAV42000 - 2005 2nd gen XA20
ToyotaRukus2007 - 2015 (xB)
Provide a full sound upgrade to your Toyota front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting kit. This kit fits various Toyota vehicles including Alphard, Auris, Avensis, Hilux, RAV4 and Lexus RX, Daihatsu, Scion, Subaru. Please see our compatibility list for more cars that can benefit from this upgrade kit.  This speaker upgrade kit offers a significant upgrade in audio quality when fitted with the original head unit in the vehicle. It also works very well with aftermarket head units and amplifiers.
This complete speaker fitting kit includes:
  • 165mm (6.5 Inch) Hi-efficiency Blam 2-way component speakers (BL-165RS) (Pair)
  • 165mm Toyota speaker adapter panels (40-0933-165) (Pair)
  • Speaker adapter cables (41-016) (Pair)
  • Y-Shaped component speaker cable harnesses (CAB-SFK-UNI) (Pair)
  • 2 x Skinz expert sound deadening sheets
  • Nut bolt and washer pack (SPK-FITTING)
165mm (6.5 Inch) Hi-efficiency Blam 2-way component speakers (BL-165RS)
165mm Toyota speaker adapter panels (40-0933-165)
A pair of front or rear door car speaker adapter panels for 165mm speakers. These panels allow you replace the cars original speakers with new improved quality aftermarket speakers.
Speaker adapter cables (41-016)
Y-Shaped component speaker cable harnesses (CAB-SFK-UNI)
A pair of Y cables designed to make fitting component speakers as easy as possible.
Skinz expert sound deadening sheets
Kenwood KSC-PSW7EQ Car Audio Active Compact Under Seat Subwoofer
2 YEAR WARRANTY Hot Deal
30% off
KSC-PSW7EQ Compact Powered SubwooferMax Power 160W Wired Remote Controller Active EQ Technology Switch Class D Amplifier (W)280mm ..
2 YEAR WARRANTY
Provide a full sound upgrade to your Toyota front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting kit. This kit fits various ..
Fiat Grande Punto, Evo JBL 4", 6.5" 2 Way Car Front and Rear Door Speaker Upgrade Pack
Package IncludesJBL (6.5") 2-Way Coaxial Car Speakers 400 Watt JBL 4" 10cm 2 Way Coaxial Car Speakers – 320 Watt 100mm-120m..
Connects2 CTKTY16 Toyota Venza 2009 - 2015 Double Din Car Stereo Fascia Fitting Kit
Volkswagen Transporter T5 / T5.1 Pioneer 6.2" Screen Bluetooth iPod iPhone Stereo Upgrade Kit
Package IncludesPioneer DMH-A240BT 6.2" Touch Screen Bluetooth Car Stereo Radio iPod iPhone USB Double Din Fascia Adaptor (Black) Stee..
Vauxhall Vectra C Alpine 10 cm 4" 2-Way Coaxial Rear Door Speakers Upgrade Kit
2 YEAR WARRANTY Out Of Stock
Package Includes:Alpine 10 cm 4" Coaxial 2-Way Car Speaker 100-120mm Rear Side Panel Speaker Adaptor Speaker Adaptor plugsCustom..