InCarTec SFK-REN1-RCX165 Dacia (6.5") Complete RECOIL Coaxial Speaker Upgrade Fitting Kit
- Stock Status: In Stock
- Item Condition : New
- Available QTY : 5
- Brand: InCarTec
- Model: SFK-REN1-RCX165
| Make | Model | Years | Notes |
| Dacia | Dokker | 2012 onward | Van |
| Dacia | Dokker | 2012 - 2021 | |
| Dacia | Duster | 2010 - 2017 | (1ST Gen) |
| Dacia | Duster | 2016 onward | (2ND Gen) |
| Dacia | Jogger | 2022 onward | |
| Dacia | Lodgy | 2012 - 2022 | |
| Dacia | Logan | 2012 - 2020 | (2nd Generation) |
| Dacia | Sandero | 2007 - 2014 | (1st Generation) |
| Dacia | Sandero | 2012 - 2020 | (2nd Generation) |
| Dacia | Sandero | 2012 - 2020 | Stepway |
| Dacia | Sandero | 2020 onward | (3rd Generation) |
Upgrade the door speakers in your vehicle with this complete speaker fitting kit, featuring Recoil RLX65 6.5" (165mm) coaxial speakers. Designed to replace factory-fitted speakers, this kit includes mounting adapter rings and speaker wiring leads. Get deeper bass, clearer vocals, and improved treble response. Power handling: 160W peak / 80W RMS (per pair).
This 165mm coaxial speaker upgrade kit is designed to replace the factory-fitted door speakers in a wide range of vehicles. At the heart of the kit are the Recoil RLX65 Level 3 6.5″ coaxial speakers, known for their clean sound reproduction and build quality. With a pressed yellow paper cone and rubber surround, they deliver smooth midbass and durability, while the PEI dome tweeter enhances high-frequency clarity. Power handling is rated at 160W peak / 80W RMS per pair, providing an excellent OEM speaker upgrade.
This Complete Speaker Fitting Kit Includes
- Recoil Level 3-Series RLX65 6.5 inch (165mm) coaxial speakers (SPK-REC-RCX65) (Pair)
- 165mm speaker adapter panels (40-0693-165) (Pair)
- Speaker adapter cables (41-020) (Pair)
Recoil Level 3-Series RLX65 6.5 inch (165mm) coaxial speakers (SPK-REC-RCX65)
Upgrade your vehicle’s sound with the RLX65 Level‑3 Series 6.5″ coaxial speakers from RecoIL Audio. Designed for clear, balanced audio, this system features a lightweight yellow pressed-paper cone for detailed mids, a 0.5″ PEI dome tweeter with Neodymium magnet for smooth highs, and a nitrile rubber surround for durable, punchy performance. With a compact ferrite magnet and built-in crossover, these speakers deliver 160W peak (80W RMS per pair) of crisp sound. Easy to install in standard 6.5″ locations, the RLX65 speakers are a perfect factory upgrade for car, truck, or SUV audio systems.
Key Features
- Power Handling: 160 W peak / 80 W RMS (per pair)
- Surround: Nitrile butadiene rubber for long-lasting performance and punchy mid-bass
- Magnet: Durable ferrite motor maintains compact size without compromising sonic power.
- Impedance: 4 Ω – compatible with most factory and aftermarket systems.
- Compact Fit: Ideal for standard 6.5″ speaker locations in cars, trucks, and SUVs.
165mm Speaker Adaptor Panels (40-0693-165)
A pair of front or rear door car speaker adapter panels for 165mm speakers. These panels allow you replace the cars original speakers with new improved quality aftermarket speakers.