InCarTec SFK-REN1-ES165 Dacia 165mm (6.5") Complete BLAM EXPRESS Speaker Upgrade Fitting Kit
SFK-REN1-ES165
SFK-REN1-ES165
SFK-REN1-ES165
SFK-REN1-ES165
SFK-REN1-ES165
SFK-REN1-ES165
2 YEAR WARRANTY
SFK-REN1-ES165
SFK-REN1-ES165
SFK-REN1-ES165
SFK-REN1-ES165
SFK-REN1-ES165
SFK-REN1-ES165
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 5
  • Brand: InCarTec
  • Model: SFK-REN1-ES165
MakeModelYearsNotes
DaciaDokker2012 onward Van
DaciaDokker2012 - 2021
DaciaDuster2010 - 2017 (1ST Gen)
DaciaDuster2017 onward (2ND Gen)
DaciaJogger2022 onward
DaciaLodgy2012 - 2022
DaciaLogan2012 - 2020 (2nd Generation)
DaciaSandero2007 - 2014 (1st Generation)
DaciaSandero2012 - 2020 (2nd Generation)
DaciaSandero2012 - 2020 Stepway
DaciaSandero2020 onward (3rd Generation)
Provide a full sound upgrade to your Renault front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting kit. This kit fits various Renault vehicles including. Please see our compatibility list for more cars that can benefit from this upgrade kit.  This speaker upgrade kit offers a significant upgrade in audio quality when fitted with the original head unit in the vehicle. It also works very well with aftermarket head units and amplifiers.
This Complete Speaker Fitting Kit Includes
  • BLAM 165ES 165mm (6.5") EXPRESS 2-Way component speakers (Pair)
  • 165mm Renault speaker adapter panels (Pair)
  • Speaker adapter cables (Pair)
  • 2 x Y-Shaped component speaker cable harnesses
  • 2 x Skinz expert sound deadening sheets
  • Nut bolt and washer pack
BLAM 165ES 165mm (6.5") EXPRESS 2-Way Component Speakers
High-sensitivity 2ohm, 2-way component system
This kit is composed of two 165 mm (6.5”) woofers, two 20 mm (3/4”) soft dome tweeters and two separated high pass 6dB/octave crossovers
165mm Speaker Adaptor Panels
A pair of front or rear door car speaker adapter panels for 165mm speakers. These panels allow you replace the cars original speakers with new improved quality aftermarket speakers.
Speaker Adaptor Cables
Y-Shaped Component Speaker Cable Harnesses
A pair of Y cables designed to make fitting component speakers as easy as possible.
Skinz Expert Sound Deadening Sheets
Nut, Bolt And Washer Pack
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
Dacia Handsfree Lead For ISO Cable Pioneer 4 Channel Class D Bridgeable Amplifier Upgrade Kit
2 YEAR WARRANTY
Package IncludesPioneer GM-DX104 4 Channel Class D Bridgeable Car Amplifier 400W InCarTec Handsfree Lead For ISO Cables{ vehicle_compat..
Provide a full sound upgrade to your Renault front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting kit. This kit fits various..