InCarTec SFK-HON-RS165 Honda 165mm (6.5") Complete BLAM Speaker Upgrade Fitting Kit
SFK-HON-RS165
SFK-HON-RS165
SFK-HON-RS165
SFK-HON-RS165
SFK-HON-RS165
SFK-HON-RS165
2 YEAR WARRANTY
SFK-HON-RS165
SFK-HON-RS165
SFK-HON-RS165
SFK-HON-RS165
SFK-HON-RS165
SFK-HON-RS165
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 1
  • Brand: InCarTec
  • Model: SFK-HON-RS165
MakeModelYearsNotes
HondaAccord2008 - 2015 8th Gen
HondaCivic2006 - 2011 8th gen
HondaCivic2006 - 2011 Hybrid Saloon 2nd gen
HondaCivic2012 - 2017 9th gen
HondaCR-V2007 - 2011 3rd Gen
HondaCR-V2012 - 2017 4th Gen
HondaCR-Z2010 - 2016
HondaHR-V2013 - 2022 (Second Generation)
HondaInsight2010 - 2014 2nd Gen
HondaStepwagon2009 - 2015 (RK)
Provide a full sound upgrade to your Honda front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting kit. This kit fits various Honda vehicles including Honda Accord, Civic, CR-V, CR-Z, HR-V models. Please see our compatibility list for more cars that can benefit from this upgrade kit.  This speaker upgrade kit offers a significant upgrade in audio quality when fitted with the original head unit in the vehicle. It also works very well with aftermarket head units and amplifiers.
This complete speaker fitting kit includes:
  • 165mm (6.5 Inch) Hi-efficiency Blam 2-way component speakers (BL-165RS) (Pair)
  • 165mm Honda speaker adapter panels (40-0943-165) (Pair)
  • Speaker adapter cables (41-012) (Pair)
  • Y-Shaped component speaker cable harnesses (CAB-SFK-UNI) (Pair)
  • Skinz expert sound deadening sheets
  • Nut bolt and washer pack (SPK-FITTING)
165mm (6.5 Inch) Hi-efficiency Blam 2-way component speakers (BL-165RS)
165mm Honda speaker adapter panels (40-0943-165)
A pair of front or rear door car speaker adapter panels for 165mm speakers. These panels allow you replace the cars original speakers with new improved quality aftermarket speakers.
Speaker adapter cables (41-012)
Y-Shaped component speaker cable harnesses (CAB-SFK-UNI)
A pair of Y cables designed to make fitting component speakers as easy as possible.
2 x Skinz expert sound deadening sheets
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
Honda Civic 2006 - 2011 Pioneer 6.2" Screen Bluetooth iPod iPhone Stereo Upgrade Kit