InCarTec SFK-FOR3-RC165 Ford C-MAX 2003-2010 165mm (6.5") Car Front Door 2-Way Coaxial Speaker Upgrade Fitting Kit
- Stock Status: In Stock
- Item Condition : New
- Available QTY : 5
- Brand: InCarTec
- Model: SFK-FOR3-RC165
Description
Provide a sound upgrade to your Ford C-Max (2003-2010) front doors with our 165mm (6.5 inch) BLAM RELAX 165RC coaxial speaker upgrade fitting kit.
This speaker fitting kit contains a set of BLAM RELAX 165RC 165mm (6.5 inch) Hi-efficiency 2ohm Coaxial speakers.
Only suitable for Ford C-Max (2003-2010) front doors, for rear doors please use SFK-FOR4-RC165
This Complete Speaker Fitting kit Includes
- BLAM RELAX RC 165mm (6.5 Inch) 2 ohm Coaxial Car Audio Speakers (Pair)
- 165mm Front Door Speaker Adapter Panels (Pair)
- Speaker Adapter Cables (Pair)
Product Compatibility Chart
| Make | Model | Years | Notes |
| Ford | C-Max | 2003 - 2010 | 1st Gen (C214) |
BLAM Relax 165RC 165mm (6.5inch) Hi-efficiency 2ohm, 2-Way Coaxial Speakers (BL-165RC)
The RELAX 165R2C from BLAM is a high-quality 6.5" (16.5cm) coaxial system that is characterized by its technical features and sophisticated design. With a maximum output of 150 W and a nominal output of 75 W, this system guarantees a clear and balanced sound. Its frequency response ranges from 60 Hz to 25 kHz and its sensitivity is 95 dB.
The Relax 165 R2C contains 2 x 165mm woofers, 2 x 20mm coaxially mounted soft dome tweeters, and integrated crossovers with 6 dB per octave. A product with remarkable acoustic performance and high quality materials to meet your high demands.
This system includes two 165 mm (6.5”) woofers, two coaxial 20 mm (3/4”) soft dome tweeters and two integrated 6 dB/octave crossovers.
Technical Features
- High sensitivity 2-way coaxial system
- 165 mm (6.5’’) woofer
- Max power 150 W
- Nominal power 75 W
- Frequency response 60 Hz – 25 kHz
- Sensitivity 95 dB
- Impedance 2 Ω
165mm Front Door Speaker Adapter Panels (40-0483-165)
Pair of Ford C-Max (2003-2010) speaker adapter rings to allow the fitting of aftermarket 165mm speakers.