InCarTec SFK-FOR1-RS165 Ford 165mm (6.5") Complete BLAM Speaker Upgrade Fitting Kit
SFK-FOR1-RS165
SFK-FOR1-RS165
SFK-FOR1-RS165
SFK-FOR1-RS165
SFK-FOR1-RS165
SFK-FOR1-RS165
2 YEAR WARRANTY
SFK-FOR1-RS165
SFK-FOR1-RS165
SFK-FOR1-RS165
SFK-FOR1-RS165
SFK-FOR1-RS165
SFK-FOR1-RS165
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 1
  • Brand: InCarTec
  • Model: SFK-FOR1-RS165
MakeModelYearsNotes
FordC-Max2010 - 2019 2nd Gen (C344)
FordFiesta2008 - 2010 Mk7
FordFiesta2010 - 2012 MK7
FordFiesta2012 - 2018 MK7 Facelift
FordFiesta2017 onward Mk8
FordFocus2011 - 2018 Mk3 (C346)
FordFocus2018 onward Mk4
FordKuga2013 - 2019 2nd Gen (C520)
FordMondeo2014 onward MK5
FordRanger2011 - 2015 3rd Gen
FordRanger2015 onward 3rd Gen Facelift
FordTransit2013 - 2018 MK8
FordTransit2018 onward MK8 Facelift
FordTransit Custom2013 - 2018 MK1
FordTransit Custom2018 onward MK1 Facelift
Provide a full sound upgrade to your Ford front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting kit. This kit fits various Ford vehicles including Ford Fiesta, Focus, Ranger, Transit and Mazda BT-50. Please see our compatibility list for more cars that can benefit from this upgrade kit.  This speaker upgrade kit offers a significant upgrade in audio quality when fitted with the original head unit in the vehicle. It also works very well with aftermarket head units and amplifiers.
This complete speaker fitting kit includes
  • 165mm (6.5 Inch) Hi-efficiency Blam 2-way component speakers (BL-165RS) (Pair)
  • 165mm Ford speaker adapter panels (40-0993-165) (Pair)
  • Speaker adapter cables (41-018) (Pair)
  • Y-Shaped component speaker cable harnesses (CAB-SFK-UNI) (Pair)
  • 2 x Skinz expert sound deadening sheets
  • Nut bolt and washer pack (SPK-FITTING)
165mm (6.5 Inch) Hi-efficiency Blam 2-way component speakers (BL-165RS)
165mm Ford speaker adapter panels (40-0993-165)
A pair of front or rear door car speaker adapter panels for 165mm speakers. These panels allow you replace the cars original speakers with new improved quality aftermarket speakers.
Speaker adapter cables (41-018)
Y-Shaped component speaker cable harnesses (CAB-SFK-UNI)
A pair of Y cables designed to make fitting component speakers as easy as possible.
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
2 YEAR WARRANTY Out Of Stock
Ford Fiesta MK7 2008-2017 Pioneer 2 Way Coaxial Front Or Rear Door Car Speakers Upgrade Kit
2 YEAR WARRANTY
Package Includes:Pioneer G-series 17cm 6.3/4 inch 2-Way 300W Coaxial Car Speakers 165mm 17cm Front / Rear Door Speaker Adaptor Speaker Adap..
Ford Transit Custom (Limited/Sport) 2016-2018 Pioneer 6.8" Wireless Android Auto / CarPlay DAB+ Stereo Upgrade Pack
Pioneer SPH-EVO98DAB-T 9" Wireless CarPlay / Android Auto DAB/DAB+ Bluetooth Car Stereo For Ford Transit, Transit Custom
Pioneer SPH-EVO98DAB-TThanks to its modular structure, the 9.0" SPH-EVO98DAB-T can be fitted to cars where this was previously impossible. 9...
InCarTec 32-209 RECOIL Echo Series Premium Twisted Pair RCA Phono Audio Cable 5m (17ft)
JBL Basspro SL2 8" (200mm) Compact Amplified Car Audio Woofer Under Seat Sub With Complete Wiring Kit
Package IncludesJBL Basspro SL2 8" (200mm) Compact Amplified Car Audio Woofer Under Seat Sub Stinger SSK8 8GA 600W Amplifier Wiring Kit ..
Provide a full sound upgrade to your Ford front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting kit. This kit fits various Fo..