InCarTec SFK-FIA1-RC165 Fiat 500 165mm (6.5") BLAM RELAX Front Door Speaker Upgrade Fitting Kit
SFK-FIA1-RC165
SFK-FIA1-RC165
SFK-FIA1-RC165
SFK-FIA1-RC165
SFK-FIA1-RC165
2 YEAR WARRANTY
SFK-FIA1-RC165
SFK-FIA1-RC165
SFK-FIA1-RC165
SFK-FIA1-RC165
SFK-FIA1-RC165
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 2
  • Brand: InCarTec
  • Model: SFK-FIA1-RC165
MakeModelYearsNotes
Fiat5002008 - 2016 1st Gen
Provide a sound upgrade to your Abarth/ Fiat 500 (2008-2016) front doors with our 165mm (6.5 inch) BLAM RELAX 165RC coaxial speaker upgrade fitting kit. Each fitting kit contains a set of BLAM Relax 165RC 165mm (6.5inch) Hi-efficiency 2ohm, 2-Way Coaxial speakers. This speaker upgrade fitting kit is for Abarth/ Fiat 500 (2008-2016) front doors with a standard audio system.
This Complete Speaker Fitting Kit Includes
  • BLAM Relax 165RC 165mm (6.5inch) Hi-efficiency 2ohm, 2-Way Coaxial speakers (Pair)
  • 165mm speaker adapter panels (Pair)
  • Speaker adapter cables (Pair)
BLAM Relax 165RC 165mm (6.5inch) Hi-efficiency 2ohm, 2-Way Coaxial speakers
A pair of BLAM Relax 165RC 165mm (6.5inch) Hi-efficiency 2ohm, 2-Way Coaxial speakers (PAIR)
This system includes two 165 mm (6.5”) woofers, two coaxial 20 mm (3/4”) soft dome tweeters and two integrated 6 dB/octave crossovers.
Specifications
  • High sensitivity 2-way coaxial system
  • 165 mm (6.5’’) woofer
  • Max power 150 W – Nominal power 75 W
  • Frequency response 60 Hz – 25 kHz
  • Sensitivity 95 dB – Impedance 2 ?
165mm Speaker Adaptor Panels
A pair of front or rear door car speaker adapter panels for 165mm speakers. These panels allow you replace the cars original speakers with new improved quality aftermarket speakers.
Speaker Adaptor Cables
Composition
  • 2 Woofers
  • Composite basket reinforced in glass fiber
  • High quality treated cellulose pulp membrane
  • Butyl rubber surround
  • Long life “Conex” damper
  • 25 mm (1’’) voice coil with Kapton former
  • 85 mm x 17 mm (3.3’’ x 0.7’’) motor assembly (Y30)
  • Thick magnetic circuit (5 mm)
  • 2 Coaxial tweeters
  • 20 mm (3/4’’) high quality soft dome coaxial tweeter
  • N38 neodymium motor
  • Integrated crossover 6 dB/octave
Supplied accessories
  • Mounting screws
  • User’s manual
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
2 YEAR WARRANTY
Provide a sound upgrade to your Abarth/ Fiat 500 (2008-2016) front doors with our 165mm (6.5 inch) BLAM RELAX 165RC coaxial speaker upgrade fitting ki..
Daihatsu Materia 2007-2010 JL Audio 6.5" 2-Way Coaxial Front or Rear Doors Car Speaker Upgrade Pack With Sound Deadening Sheet
Package Includes:JL Audio C1-650x 6.5" 16.5cm 2 Way Yellow Cone Car Speakers 165mm Speaker Adaptor Panels Speaker Adaptor Cables Sti..