InCarTec SFK-FIA1-ES165 Vauxhall 165mm (6.5") Complete BLAM EXPRESS Speaker Upgrade Fitting Kit
SFK-FIA1-ES165
SFK-FIA1-ES165
SFK-FIA1-ES165
SFK-FIA1-ES165
SFK-FIA1-ES165
SFK-FIA1-ES165
2 YEAR WARRANTY
SFK-FIA1-ES165
SFK-FIA1-ES165
SFK-FIA1-ES165
SFK-FIA1-ES165
SFK-FIA1-ES165
SFK-FIA1-ES165
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 3
  • Brand: InCarTec
  • Model: SFK-FIA1-ES165
MakeModelYearsNotes
VauxhallAstra H2004 - 2010
VauxhallCorsa2006 - 2014 D
VauxhallCorsa2014 - 2019 E
VauxhallMovano2022 onward
VauxhallSignum2003 - 2008
VauxhallTigra2004 - 2009 II
VauxhallVectra2002 - 2005 C
VauxhallVectra2005 - 2008 C Facelift
Provide a full sound upgrade to your Abarth, Citroen, Fiat or Vauxhall front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting kit. This kit fits various Abarth, Citroen, Fiat, Holden, Iveco, Peugeot and Vauxhall vehicle models. Please see our compatibility list for more cars that can benefit from this upgrade kit.  This speaker upgrade kit offers a significant upgrade in audio quality when fitted with the original head unit in the vehicle. It also works very well with aftermarket head units and amplifiers.
This Complete Speaker Fitting Kit Includes
  • BLAM 165ES 165mm (6.5") EXPRESS 2-Way component speakers (Pair)
  • 165mm Fiat speaker adapter panels (Pair)
  • Speaker adapter cables (Pair)
  • 2 x Y-Shaped component speaker cable harnesses
  • 2 x Skinz expert sound deadening sheets
  • Nut bolt and washer pack
BLAM 165ES 165mm (6.5") EXPRESS 2-Way Component Speakers
High-sensitivity 2ohm, 2-way component system
This kit is composed of two 165 mm (6.5”) woofers, two 20 mm (3/4”) soft dome tweeters and two separated high pass 6dB/octave crossovers
165mm Speaker Adaptor Panels
A pair of front or rear door car speaker adapter panels for 165mm speakers. These panels allow you replace the cars original speakers with new improved quality aftermarket speakers.
Speaker Adaptor Cables
Y-Shaped Component Speaker Cable Harnesses
A pair of Y cables designed to make fitting component speakers as easy as possible.
Skinz Expert Sound Deadening Sheets
Nut, Bolt And Washer Pack
Alpine SWE-815 8" 20cm Amplified Subwoofer Bass Box with Wired Remote Controller
2 YEAR WARRANTY Deal
7% off
This product gives you plenty of bass power taking the fewest possible space.Featuring 8” (20cm) SWE subwoofer, Built-in 150W amplifier. ..
2 YEAR WARRANTY
Provide a full sound upgrade to your Abarth, Citroen, Fiat or Vauxhall front or rear doors with our complete 165mm (6.5 inch) speaker upgrade fitting ..