Focal IST3Y100 4" 2-Way Component Car Speakers With Sound Proofing Sheet for Tesla Model 3 & Model Y
IST3Y100 + RKXSK
IST3Y100 + RKXSK
IST3Y100 + RKXSK
IST3Y100 + RKXSK
IST3Y100 + RKXSK
IST3Y100 + RKXSK
IST3Y100 + RKXSK
2 YEAR WARRANTY Deal
25% off
IST3Y100 + RKXSK
IST3Y100 + RKXSK
IST3Y100 + RKXSK
IST3Y100 + RKXSK
IST3Y100 + RKXSK
IST3Y100 + RKXSK
IST3Y100 + RKXSK
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 5
  • Brand: Focal
  • Model: IST3Y100 + RKXSK
Description
Package Included
  • Focal IST3Y100 4" 2-Way Component Car Speakers (Pair)
  • Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Speaker Kit
Product Compatibility Chart
MakeModelYearsNotes
TeslaModel 3
TeslaModel Y
Specifications
  • Designed and built in France
  • Compatible with Tesla® Model 3 and Model Y
  • Enjoy the full benefits of high-fidelity
  • Quick and easy to install with no vehicle modifications required
  • Light and discreet components with a composite structure
  • Perfect, seamless fit inside the cabin
  • 100% Plug & Play system
  • Type 2-way component kit
  • Max. power 100W
  • Nom. power 50W RMS
  • Sensitivity (2.83V/1m) 87dB
  • Frequency response 150Hz - 20kHz
  • Impedance 4Ω
  • Midrange 4" (100mm)
  • Depth 13/8" (33.8mm)
  • Cone Flax® Voice coil diameter 1" (25mm)
  • Motor Neodymium
  • Surround Butyl
  • Tweeter Aluminium inverted dome
  • Crossover Integrated
  • Expert level sound dampening
  • Aluminum outer layer
  • Self adhesive
  • Easy installation
  • Use on all metal panels, doors, roof, floor, firewall & trunk
  • Kills panel resonance, squeaks and rattles
  • Highest damping vs. weight ratio of any material available
  • Improves overall audio frequency response and bass output
  • Speaker kit
Expert RoadKill Published Specifications
  • Minimum Thickness 0.080in
  • Minimum Weight 0.65bs/ft2
  • Aluminum Layer- 6 mils
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
2 YEAR WARRANTY Deal
25% off
Package IncludedFocal IST3Y100 4" 2-Way Component Car Speakers (Pair) Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Spe..