Focal ISRNS165 Renault Custom Fit 6.5" 2 Way Component Speakers 240W With Sound Deadening Sheet
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
2 YEAR WARRANTY Deal
14% off
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
ISRNS165 + RKXSK
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 2
  • Brand: Focal
  • Model: ISRNS165 + RKXSK
MakeModelYearsNotes
RenaultAlaskan2017 onward Rear
RenaultCaptur2013 onward Phase 1 / Phase 2 Front / Rear
RenaultClio2014 - 2016 IV Phase 1 ESTATE/GRANDTOUR Front
RenaultClio2016 - 2019 IV Phase 2 Front
RenaultClio2016 - 2019 IV Phase 2 ESTATE/GRANDTOUR Front
RenaultClio2019 onward V Front
RenaultEspace2014 onward V Front / Rear
RenaultGrand Scenic2016 onward IV Intens Front / Rear
RenaultGrand Scenic2016 onward IV Life/Zen/Business Front / Rear
RenaultKoleos2007 - 2016 I Front / Rear
RenaultKoleos2016 onward II Front / Rear
RenaultLaguna2007 - 2015 III Front / Rear
RenaultLatitude2010 - 2015 Front / Rear
RenaultMaster2010 onward III Front
RenaultMaster2010 onward III VU Front
RenaultMegane2008 - 2016 III CC Front
RenaultMegane2016 onward IV ESTATE GRANDTOUR Life/Business Front / Rear
RenaultMegane2016 onward IV ESTATE GRANDTOUR Zen/Intens/GT Front / Rear
RenaultMegane2016 onward IV Life/Business Front / Rear
RenaultMegane2016 onward IV SEDAN Front / Rear
RenaultMegane2016 onward IV Zen/Intens/GT Front / Rear
RenaultScenic2009 - 2016 III Front / Rear
RenaultScenic2016 onward IV Intens Front / Rear
RenaultScenic2016 onward IV Life/Zen/Business Front / Rear
RenaultTrafic2014 onward III Front
RenaultTwingo2014 onward III Front
RenaultZoe2012 - 2017 Front
Package Included
  • Focal ISRNS165 Renault Custom Fit 6.5" 2 Way Component Speakers
  • Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Speaker Kit
Key Features
  • Separate 2-way kit - Renault, Nissan, Dacia, Smart vehicle
  • TNB inverted dome tweeter
  • 2 types of tweeter media
  • Polyglass membrane: natural sound
  • Butyl Suspension: excellent durability
  • High sensitivity / powerful and compact neodymium motor
  • Terminal block integrated into the chassis
  • Woofer: 165 mm
  • Coil diameter: 32 mm
  • Coil height: 10.5 mm
  • Max power : 120W Each Speaker
  • Power name. : 60W RMS Each Speaker
  • Made in France design
Picture Illustrates Vehicle and Types Of Systems Available
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
  • Expert level sound dampening
  • Aluminum outer layer
  • Self adhesive
  • Easy installation
  • Use on all metal panels, doors, roof, floor, firewall & trunk
  • Kills panel resonance, squeaks and rattles
  • Highest damping vs. weight ratio of any material available
  • Improves overall audio frequency response and bass output
  • Speaker kit
Expert RoadKill Published Specifications
  • Minimum Thickness 0.080in
  • Minimum Weight 0.65bs/ft2
  • Aluminum Layer- 6 mils
InCarTec 85-208 Dashboard Trim Professional Panel Tool Set (13 Pack Assorted)
2 YEAR WARRANTY
Focal INSIDE ISUB ACTIVE Flat Active Subwoofer Enclosure Amplified Under Seat Bass
2 YEAR WARRANTY Deal
58% off
Renault Master 2020> Pioneer 6.8" Bluetooth Apple CarPlay, Android Auto DAB Stereo Upgrade Kit
2 YEAR WARRANTY
Package IncludesPioneer SPH-DA160DAB 6.8" Capacitive Touch Screen Bluetooth Apple Car Play DAB DAB Antenna Aerial Double Din Fascia Pa..
Stinger Door Speaker Kit 2 Sheets 10" x 9" 3 sqft Car Sound Deadening Material
2 YEAR WARRANTY Hot
Stinger Door Speaker Kit 2 Sheets 10" x 9" 3 sqft Car Sound Deadening MaterialExpert level sound dampening Aluminum outer layer S..
Stinger SSK4ANL 4GA 1000W Amplifier Wiring Kit
InCarTec FK-948/2 Renault Master Double Din Radio Replacement Fitting Kit
14% off
Package IncludedFocal ISRNS165 Renault Custom Fit 6.5" 2 Way Component Speakers Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2..