Focal INSIDE ISBMW100L 5" 2 Way Component Speaker System For BMW
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
2 YEAR WARRANTY Deal
33% off
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
ISBMW100L + RKXSK
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 10
  • Brand: Focal
  • Model: ISBMW100L + RKXSK
Description
Package Included
  • Focal INSIDE ISBMW100L 5" 2 Way Component Speaker
  • Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Speaker Kit
Compatibility Chart
2-Way Component Kit
Key Points
  • Quick installation
  • No wires to cut, no modifications
  • 100% compatible with your vehicle
  • Superior sound quality
  • Mounting accessories included
Specifications
  • Product type : 2-way separate kit
  • Membrane : Black Polyglass
  • Tweeter : 100 mm
  • Filter : Separated
  • Frequency response (+/- 3dB) : 80Hz - 23kHz
  • Maximum power : 80 watts
  • Maximum SPL (peak@1m) : 89.5 DECIBEL
  • Motor : Neodymium
  • Nominal Impedance : 4 Ω
  • Nominal power : 40 W RMS
  • Sensitivity : 89.5 dB
  • Surround material : Butyl
  • Weight : 400 g / 0.88 lb
  • Cut-Out diameter : 129.5 mm / 5.1 in
  • Depth behind surface (Mounting depth) : 52 mm / 2 in
Woofer Specifications
  • Nominal power 40 W
  • Maximum power 80 W
  • Sensitivity 89.5 dB
  • Nom. impedance 4 Ω
  • Cone Polyglass
  • Surround Butyl
  • DC resistance 3.5 Ω
  • VC diameter 25 mm 1"
  • Former Kapton
  • Layers 2
  • Wire Copper
  • Net weight 400g 0.88lb
  • Frequency response 80-23000 Hz
  • Crossover 6 dB/Oct @4 kHz
Tweeter Specifications
  • Nominal power 20 W
  • Maximum power 80 W
  • Sensitivity 90 dB
  • Nom. impedance 4 Ω
  • Cone Aluminium
  • Magnesium
  • Surround Poron
  • DC resistance 3.6 Ω
  • VC diameter 20mm 1"
  • Former Kapton
  • Layers 2
  • Wire Alu
  • Net weight 60g 0.13lb
  • Expert level sound dampening
  • Aluminum outer layer
  • Self adhesive
  • Easy installation
  • Use on all metal panels, doors, roof, floor, firewall & trunk
  • Kills panel resonance, squeaks and rattles
  • Highest damping vs. weight ratio of any material available
  • Improves overall audio frequency response and bass output
  • Speaker kit
Expert RoadKill Published Specifications
  • Minimum Thickness 0.080in
  • Minimum Weight 0.65bs/ft2
  • Aluminum Layer- 6 mils
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
BMW 1,3, 5, 6, 7 Series X1, X3, X6, Z4 Pioneer 4 Channel Class D Bridgeable Amplifier Upgrade Kit
2 YEAR WARRANTY
Package IncludesPioneer GM-DX104 4 Channel Class D Bridgeable Car Amplifier 400W Parrot SOT T-Harness Adaptor LeadGM-DX104Compact, ..
Focal INSIDE ISUBBMW4 Custom Fit 8" Under Seat Subwoofer for BMW
2 YEAR WARRANTY Deal
37% off
Out Of Stock
Stinger Door Speaker Kit 2 Sheets 10" x 9" 3 sqft Car Sound Deadening Material
2 YEAR WARRANTY Hot
Stinger Door Speaker Kit 2 Sheets 10" x 9" 3 sqft Car Sound Deadening MaterialExpert level sound dampening Aluminum outer layer S..
Focal INSIDE Impulse 4.320 Compact 4 Channel Car Amplifier 400 watts
2 YEAR WARRANTY Hot Deal
43% off
33% off
Package IncludedFocal INSIDE ISBMW100L 5" 2 Way Component Speaker Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Speaker..