ICRNS165 x 2 + RKXSK
ICRNS165 x 2 + RKXSK
ICRNS165 x 2 + RKXSK
ICRNS165 x 2 + RKXSK
ICRNS165 x 2 + RKXSK
ICRNS165 x 2 + RKXSK
ICRNS165 x 2 + RKXSK
ICRNS165 x 2 + RKXSK
2 YEAR WARRANTY
ICRNS165 x 2 + RKXSK
ICRNS165 x 2 + RKXSK
ICRNS165 x 2 + RKXSK
ICRNS165 x 2 + RKXSK
ICRNS165 x 2 + RKXSK
ICRNS165 x 2 + RKXSK
ICRNS165 x 2 + RKXSK
ICRNS165 x 2 + RKXSK
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 2
  • Brand: Focal
  • Model: ICRNS165 x 2 + RKXSK
MakeModelYearsNotes
RenaultCaptur2013 onward Phase 1 and Phase 2
Front and Rear Doors
Package Includes
  • 2 Sets of Focal ICRNS165 6.5" Front and Rear Door 2-Way Coaxial Speaker Upgrade Kit
  • Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Speaker Kit
Key Points
  • Quick installation
  • No wire to cut, no modification
  • 100% compatible with your vehicle
  • Sound quality superior compared to the original one
  • High sensitivity allowing a significant gain while keeping the original amplification
  • Mounting accessories included
Features
  • Type 2-way coaxial kit
  • Woofer 6
  • 1/2" (165mm)
  • Voice-coil diameter 1" (25mm)
  • Voice-coil height 07/16 (11mm)
  • Magnet 3
  • 1/13 (85mm)
  • Tweeter Aluminum inverted dome tweeter
  • Integrated crossover 6dB/oct
  • Max. power 120W
  • Nom. power 60W RMS
  • Sensitivity (2,83 V/1 m) 92dB
  • Frequency response 60Hz – 20kHz
  • Original connector
  • Accessories Rivets
Specifications
  • Nominal power 60W
  • Maximum power 120W
  • Sensitivity (2,83V/1m) 92 dB
  • Cone Braided glass fiber®
  • Surround Butyl
  • Nom. impedance 4Ώ
  • DC resistance 3.5Ώ VC diameter 25mm 1"
  • VC height 11mm 05/16 "
  • Former Kapton
  • Layers 2
  • Wire Copper
  • Inductance
  • Xmax 2.5mm 01/16 "
  • Magnet d x h 85mm x 15mm 31/3 x0 9/16 "
  • Magnet weight 0.35kg 0.66lb
  • Flux density 1.3T
  • Gap height 5.5mm 03/16 "
  • Net weight 850g 1.87lb
  • Expert level sound dampening
  • Aluminum outer layer
  • Self adhesive
  • Easy installation
  • Use on all metal panels, doors, roof, floor, firewall & trunk
  • Kills panel resonance, squeaks and rattles
  • Highest damping vs. weight ratio of any material available
  • Improves overall audio frequency response and bass output
  • Speaker kit
Expert RoadKill Published Specifications
  • Minimum Thickness 0.080in
  • Minimum Weight 0.65bs/ft2
  • Aluminum Layer- 6 mils
2 YEAR WARRANTY
Package Includes2 Sets of Focal ICRNS165 6.5" Front and Rear Door 2-Way Coaxial Speaker Upgrade Kit Stinger RKXSK Expert Sound Proofing ..