BLAM Super Relax BL-SR165S 165mm (6.5") Hi Sensitivity 3ohm 2-Way Component Car Speakers
BL-SR165S
BL-SR165S
BL-SR165S
BL-SR165S
BL-SR165S
BL-SR165S
BL-SR165S
BL-SR165S
BL-SR165S
2 YEAR WARRANTY
BL-SR165S
BL-SR165S
BL-SR165S
BL-SR165S
BL-SR165S
BL-SR165S
BL-SR165S
BL-SR165S
BL-SR165S
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 10
  • Brand: BLAM
  • Model: BL-SR165S
Description
BLAM Super Relax BL-SR165S
Immerse yourself in the world of optimum sound with the Super Relax SR165 S 16.5cm/ 165mm (6.5 inch) car speaker system from BLAM. The high-quality components are impressive, including 165 mm woofers, 20 mm soft-dome tweeters and adjustable crossovers for a customizable sound experience. With a maximum output of 150 W and a frequency response of 60 Hz to 8 kHz, this speaker set ensures authentic, car-filling sound. Another highlight is the durable construction and treated cellulose pulp. Experience the perfect symbiosis of technology and design in this unique car speaker set.
System includes two 165 mm (6.5”) woofers, two 20 mm (3/4”) soft dome tweeters, two high pass 6 dB/octave crossovers with adjustable tweeter level : -3 dB, 0 dB and +3 dB.
High-Sensitivity Two-Way Component Speaker System
  • Max power 150 W – Rated power 75 W
  • Frequency response 60 Hz – 25 kHz
  • Impedance 3 Ω – Sensitivity 93 dB
Technical Specifications
  • Component Speakers
  • Max power 150 W
  • Nominal power 75 W
  • Impedance 3 Ω
  • Freq. Response 60 Hz - 8 KHz
  • Sensitivity (2,83V/1m) 94 dB
  • Magnet Ferrite
  • Magnet size Ø x h 85 x 17 mm 3.346“x 0.669“
  • Total driver displacement 0,11 l 0.004 cf
  • Weight of one component 1.04 kg 2.286 lb
  • Voice coil Ø 25 mm 0.984“
  • Voice coil height 12 mm 0.472“
  • Cone Treated cellulose pulp
This Car Speaker System Includes
  • 2 x 16.5cm/165mm Woofers
  • Glass fiber reinforced composite salad bowl
  • High quality treated cellulose pulp membrane
  • All-round butyl suspension
  • Spider long life “Conex”
  • 25 mm voice coil on Kapton former
  • Magnetic motor 85 x 17 mm
  • 5 mm magnetic circuit
2 x 20mm Tweeters
  • High quality 20 mm soft dome tweeter
  • N38 noedymium motor
  • Integrated high-pass filters 6 dB/octave
  • Adjustable tweeter level 0 dB or -3dB
Supplied Accessories
  • 2 woofers, 2 tweeters, 2 filters
  • Mounting screws
  • Accessories for tweeter - including angled bracket
  • User manual
Dimensions
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
2 YEAR WARRANTY
BLAM Super Relax BL-SR165SImmerse yourself in the world of optimum sound with the Super Relax SR165 S 16.5cm/ 165mm (6.5 inch) car speaker system ..