BLAM BL-L165-LSQ BLAM Live Original LSQ 165mm (6.5") 2-Way Component Speaker System For Tesla
BL-L165-LSQ
2 YEAR WARRANTY
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 5
  • Brand: BLAM
  • Model: BL-L165-LSQ
MakeModelYearsNotes
TeslaModel 32017 onward
TeslaModel S2012 onward
TeslaModel X2015 onward
TeslaModel Y2020 onward
BLAM LSQ 165mm 2 Way Component System
System includes two 165 mm (6.5”) woofers, two 25 mm (1”) soft dome tweeters, two high-quality low pass 6 dB/octave BFW01 crossovers and two high-quality high pass 12 dB/octave BFT01 crossovers, suitable for bi-amplification.
  • High efficiency Sound quality 2-way component system
  • 165 mm (6.5’’) woofer
  • Max power 120 W – Nominal power 60 W
  • Frequency response 60 Hz – 25 kHz
  • Sensitivity (2,83V/1m) 94 dB – Impedance 2 Ohms
Composition
  • 165LSQ High Efficiency Woofer
  • 165 mm (6.5?) woofer
  • Frequency response 60 Hz – 9 kHz
  • Sensitivity 94 dB – Impedance 2 O
Machined cast aluminium basket – Cellulose pulp cone reinforced with bamboo fiber – Butyl rubber surround – Long life “Conex” damper – 28 mm (1.1’’) voice coil with kapton former – 80 mm x 15 mm (3.1’’ x 0.6’’) motor assembly – Thick magnetic circuit 5 mm
LT25 High Quality Tweeter
  • 25 mm (1’’) high quality soft dome tweeter
  • Max power 100 W – Nominal power 15 W
  • Frequency response 2.5 kHz – 25 kHz
  • Sensitivity 91.6 dB – Impedance 3 O
  • High efficiency N38 neodymium motor
BFW01 High Quality Crossover
  • Low pass 6 dB/octave crossover
BFT01 High Quality Crossover
  • High pass 12 dB/octave crossovers
  • Adjustable tweeter level to +3 dB, 0 dB or attenuated -3 dB
Supplied Accessories:
  • Mounting screws
  • Tweeters accessories – Angled support included
  • User manual
Technical Specifications
  • Component Woofer 6-1/2 ‘‘ (165 mm)
  • Max Power 120W
  • Nominal Power 60W
  • Impedance 2 Ohms
  • Freq Response 74Hz - 9KHz
  • Sensitivity (2.83V/1m) 93.3dB
  • Magnet Ferrite
  • Magnet Size  80 x 15mm  3.15” x 0.591”
  • Total Drive Displacement 0.3 I  0.011 cf
  • Weight of one Component  0.922 kg  2.033ib
  • Voice Coil 28mm  1.102”
  • Voice Coil Height 11mm  0.433”
  • Cone Paper & Bamboo
Tweeter Specifications
  • Component Tweeter  25 mm (1’’) High quality soft dome tweeter
  • Max power 100 W
  • Nominal power 15 W
  • Impedance 3 Ω
  • Freq. Response 2.5 KHz - 25 KHz
  • Sensitivity (2,83V/1m) 91.6 dB
  • Magnet N38 Neodymium motor
  • Magnet size Ø x h 18 x 3 mm 0.709 ‘’x 0.118 ‘’
  • Weight of one component 0.096 kg 0.212 lb
  • Voice coil Ø 25 mm 0.984“
  • Voice coil height 2 mm 0.079“
  • Cone Soft
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
2 YEAR WARRANTY
BLAM LSQ 165mm 2 Way Component SystemSystem includes two 165 mm (6.5”) woofers, two 25 mm (1”) soft dome tweeters, two high-quality lo..