BLAM BL-130RFS 130mm (5.25") Hi-efficiency 2ohm, 2-Way Component Car Audio Speakers (PAIR)
BL-130RFS
BL-130RFS
BL-130RFS
BL-130RFS
BL-130RFS
BL-130RFS
2 YEAR WARRANTY
BL-130RFS
BL-130RFS
BL-130RFS
BL-130RFS
BL-130RFS
BL-130RFS
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 5
  • Brand: BLAM
  • Model: BL-130RFS
MakeModelYearsNotes
AbarthGrande Punto2007 - 2010
AbarthPunto Evo2010 - 2015
AudiA31996 - 1999 (8L)
FiatGrande Punto2006 - 2010
FiatGrande Punto2010 - 2015 EVO
FiatUlysse2003 - 2005 2nd Gen
JaguarXJ1994 - 2004 (X300, X308)
LanciaPhedra2002 - 2010
Mazda22014 onward (4th Gen) DJ
MazdaRX71992 - 2002 (3rd Gen) FD
MitsubishiDiamante1996 - 2005
MitsubishiMagna1996 - 2005
MitsubishiVerada1996 - 2005
RenaultScenic2003 - 2005 II
RenaultScenic2006 - 2009 II Phase2
RenaultTwingo2007 - 2014 (2nd Generation)
Saab9-7X2004 - 2009
ScioniA2015 - 2016
TeslaModel S2012 onward
TeslaModel X2015 onward
ToyotaPrevia2000 - 2005
ToyotaTarago2000 - 2006 (XR30)
The BLAM RELAX 130 RFS is the updated version of the popular 130RS stand-alone series. The playback range of the new RFS version has been increased compared to the previous model (80Hz – 28kHz). The completely renewed composite frame also contains a renewed, stronger connector terminal than before, and the element can be installed in more and more cars, thanks to the reduced installation depth.
The 130RFS consists of two 130mm midbass with separate 20mm soft dome tweeters, and two 6dB/octave audiophile high-pass crossovers. The membrane is made of high-quality cellulose pulp combined with butyl suspension. Generous dimensions of the magnet system (70 x 15mm) contribute to optimal QTS, a good level of sensitivity and high power handling. The tweeter is equipped with a Neodymium magnet, soft dome, and 20mm voice coil with CCAW wire (copper/aluminium mixture).
This kit consists of 2x 130 mm (5.25") woofers, 2x 20 mm soft dome tweeters and 2 6dB/octave high pass filters/crossovers.
Technical Features
  • 130mm (5.25‘’) components
  • 20 mm soft dome tweeters
  • 6dB/octave high pass filters
  • Max. power 120 W
  • Nominal Power 60 W
  • Frequency response 80 Hz - 28 kHz
  • Sensitivity 91 dB
  • Impedance 2 Ω
Technical Composition
  • Original BLAM salad bowl in fiberglass reinforced composite
  • Membrane in high quality treated cellulose pulp
  • Peripheral suspension in butyl
  • long life Spider “Conex”
  • 25 mm coil on Kapton support
  • Ferrite motor 80 mm x 15 mm
  • Thick magnetic circuit (4 mm )
  • High quality 20mm soft dome tweeter
  • 6dB/octave high pass filter
  • Tweeter level adjustable to 0 dB or attenuated to -3 dB
Technical Specifications
  • Component Speaker
  • Max power 120 W
  • Nominal power 60 W
  • Impedance 2 Ω
  • Freq. Response 80 Hz - 10 kHz
  • Sensitivity (2,83V/1m) 91 dB
  • Magnet Ferrite
  • Motor size Ø x h 80 x 15 mm 3.1 ‘’x 0.6 ‘’
  • Total driver displacement 0.11 l 0.004 cf
  • Weight of one component 0.722 kg 1.592 lb
  • Voice coil Ø 25 mm 0.984“
  • Voice coil height 11.0 mm 0.433“
  • Cone Cellulose pulp
Technical Parameters
  • effective Ø (d) 109 mm
  • Sd 93.31 cm²
  • Xmax 3.5 mm
  • Re 2.58 Ω
  • Fs 83.25 Hz
  • Le 111.38 µH @ 1 kHz
  • L2 185.85 µH @10 kHz
  • Vas 5.77 L
  • Mms 7.75 g
  • Cms 0.471823 m/N
  • BL 4.14 Tm
  • Qts 0.56
  • Qes 0.61
  • Qms 6.75
  • Sensitivity 89 dB
Supplied accessories
  • Fixing screws
  • Mounting accessories for tweeters
  • User manual
Dimensions
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.