BLAM BL-100RFC 100mm 4" Hi-Efficiency 2-Way Coaxial Car Audio Speakers
BL-100RFC
BL-100RFC
BL-100RFC
BL-100RFC
2 YEAR WARRANTY
BL-100RFC
BL-100RFC
BL-100RFC
BL-100RFC
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 1
  • Brand: BLAM
  • Model: BL-100RFC
Description
Discover the Blam Relax 100 RFC, a 4 inch (10cm) coaxial speaker precisely designed to take your car audio sound to a new level. No one can resist the powerful maximum power of 100W and a nominal power of 50W. In addition, the 20mm soft dome tweeter fits perfectly into the integrated 6 dB/oct. crossover and completes the audio miracle. The speaker is not only powerful, but also extremely efficient with a sensitivity of 90.3 dB and an impedance of 2 O. Let yourself be fascinated by the uncompromising sound and unsurpassed technology of the Blam Relax 100 RFC.
100 mm bass-midrange speaker with a high quality cellulose pulp cone and a butyl suspension. The generous dimensions of the actuator (70 mm x 15 mm) contribute to an optimal QTS, a good level of sensitivity and high power handling. The tweeter is equipped with a neodymium motor, a soft dome and a 25 mm voice coil on Kapton former.
Product Compatibility Chart
MakeModelYearsNotes
Alfa Romeo1551992 - 1998 (Type 167)
Audi801991 - 1995 (B4)
EagleSummit1992 - 1996
HoldenCruze2002 - 2006 (YG)
Mazda1211990 - 1996 (Autozam Revue)
NissanElgrand2002 - 2010 E51
RenaultKangoo1999 - 2008
Saab9-4X2011 - 2012
SuzukiIgnis2000 - 2004 (FH)
VauxhallCorsa2006 - 2014 D
VolkswagenTransporter1990 - 2003 T4
Product Features
  • 100 mm (4‘’) high sensitivity speaker
  • Max power 100 W
  • Nominal power 50 W
  • Frequency response 80 Hz – 30 kHz
  • Sensitivity 90.3 dB
  • Impedance 2 Ω
Technical features
  • Original BLAM composite basket reinforced with fiberglass
  • High quality treated cellulose pulp membrane
  • Butyl rubber surround
  • Long life “Conex” spider
  • 25 mm voice coil on Kapton former
  • 70 mm x 15 mm ferrite magnet
  • Thick magnetic circuit (4 mm)
  • High quality 20 mm soft dome tweeter
  • Integrated high-pass filter 6 dB/octave (Polypropylene capacitor)
Technical Specifications
  • Component Speaker
  • Max power 100 W
  • Nominal power 50 W
  • Impedance 2 Ω
  • Freq. Response 80 Hz - 30 kHz
  • Sensitivity (2,83V/1m) 90.3 dB
  • Magnet Ferrite
  • Magnet size Ø x h 70 x 15 mm 2.756‘’x 0.591‘’
  • Total driver displacement 0.11 l 0.004 cf
  • Weight of one component 0.578 kg 1.274 lb
  • Voice coil Ø 25 mm 0.984“
  • Voice coil height 8.4 mm 0.331“
  • Cone Cellulose pulp
Product Parameters
  • effective Ø (d) 84 mm
  • Sd 55.42 cm²
  • Xmax 2 mm
  • Re 2.6 Ω
  • Fs 109.87 Hz
  • Le 97.33 µH @ 1 kHz
  • L2 157.34 µH @10 kHz
  • Vas 1.76 L
  • Mms 5.16 g
  • Cms 0.000407 m/N
  • BL 3.49 Tm
  • Qts 0.66
  • Qes 0.77
  • Qms 4.72
Dimensions
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
Blaupunkt Bremen SQR 46 DAB - Retro 80's Style Classic Car Stereo Bluetooth MP3 With Aerial
2 YEAR WARRANTY Deal
22% off
The newly relaunched cult car radio „Bremen SQR 46” with many new features!Over the years, some models have become true cult objects. ..
2 YEAR WARRANTY
Discover the Blam Relax 100 RFC, a 4 inch (10cm) coaxial speaker precisely designed to take your car audio sound to a new level. No one can resist the..
JBL Club 34F 2-Way 3.5'' (8.7cm) Car Coaxial Speaker Set
JBL Club 34F 3.5'' (8.7cm) Speaker Set CoaxialClub coaxial and component speakers bring JBL pro sound to more vehicles. Their compact desi..
Honda Crosstour 2010 - 2012 6.3/4" 17cm Front Door Coaxial Car Speaker Upgrade Kit
2 YEAR WARRANTY Out Of Stock
Package Includes:Pioneer G-series 17cm 6.3/4 inch 2-Way 300W Coaxial Car Speakers 165mm 17cm Front Door Speaker Adaptor Speaker Adaptor Plu..