AudioControl EPIC2000 Monoblock Class D Amplifier (2000W RMS)
EPIC2000
EPIC2000
EPIC2000
EPIC2000
2 YEAR WARRANTY
EPIC2000
EPIC2000
EPIC2000
EPIC2000
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 3
  • Brand: AudioControl
  • Model: EPIC2000
Description
EPIC2000 Monoblock Amplifier
Class D Monoblock Amp
Powerful yet compact, designed to handle 1 ohm loads for high output at 2000W RMS.
EPICENTER Link
EPIC Boost Variable Frequency Bass Boost
Enhance your bass by amplifying the low frequencies that uplift your life to the max.
ACR-E Remote Control Knob
Product Specification
  • Line Level Inputs 500mV – 12V RMS
  • Output RMS @ 14.4V 1x800W @4Ω; 1x1400W @2Ω; 1x2000W @1Ω
  • Output RMS @ 14.4V 1x4000W @2Ω Bridged (Strapped)
  • Frequency Response 10 Hz – 190 Hz
  • S/N Ratio 92.9 dBa, Ref 800 Watts @ 4 ohms
  • Power / Ground Wire Gauge 0/1 AWG
  • Recommended Fuse Rating 200 Amps
  • Low Pass Filter 12dB/octave Linkwitz-Riley, 40 Hz to 180 Hz
  • Subsonic Filter 12 dB/octave Linkwitz-Riley, Off to 50 Hz
  • EPIC Boost Frequency Center: 30 Hz to 80 Hz; Gain: 0 to 12 dB
  • Speaker Terminal Wire Gauge 4 AWG
  • Strapable
  • Epicenter Link Included
  • ACR-E Remote Control Knob Included
Weights & Dimensions
  • Dimensions: W x 6.1″ L x 12.56" H 2.01"
In The Box
  • EPIC2000
  • Wrench
  • Screws
  • ACR-E Remote Level Control and Cable
  • The Epicenter Link (1m Harness)
  • Manual
  • Warranty