AudioControl EPIC1500 Monoblock Class D Amplifier (1500W RMS)
EPIC1500
EPIC1500
EPIC1500
2 YEAR WARRANTY
EPIC1500
EPIC1500
EPIC1500
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 3
  • Brand: AudioControl
  • Model: EPIC1500
Description
EPIC1500 Monoblock Amplifier
  • Digital Class-D Amplifier: Powerful yet compact and stable down to a 1 ohm load.
  • 0-12dB Variable Bass Boost Q: Selects the frequency to boost
  • Direct Wire Terminals with Hex Screws: Provide solid, reliable connections.
  • 4-Gauge Power Terminal and 8-Gauge Speaker Terminal: Designed for maximum current flow.
  • 91dB+ Signal-to-Noise Ratio (@ CEA Standard): Ultra-efficient idle draw (< 0.5-1A).
    • Output Over-Current Protection (OCP)
    • Input Over-Voltage Protection (OVP)
    • Input Under-Voltage Protection (UVP)
    • Output DC-Offset Protection (DCP)
    • Over-Temperature Protection (OTP)
Features
  • Compact High-Power Class D Monoblock Amplifier
  • High-Current Design – 1Ω Stable
  • Smart Auto-Reset Protection Circuit
  • 12 dB/octave Linkwitz-Riley Variable Low Pass Filter
  • 12 dB/octave Variable Subsonic Filter
  • EPICBoost™ Variable Frequency Bass Boost
  • ACR-E Remote Level Control Included
  • Solid Power/Speaker Terminals with Hex Screws
  • Built for THE EPICENTER®
Specifications
Inputs
  • Line-Level Inputs: 500mV – 12V RMS
Outputs
  • Continuous Power (RMS) @ 14.4V
    • 1 x 600 Watts @ 4 ohms
    • 1 x 1000 Watts @ 2 ohms
    • 1 x 1500 Watts @ 1 ohm
    • 1 x 3000 Watts @ 2 ohms Bridged (Strapped)
Remote Level Control
  • Included
Performance
  • Frequency Response (+/- 1 dB): 10 Hz – 190 Hz
  • S/N Ratio: 92.8 dBa, Ref 600 Watts @ 4 ohms
  • Power / Ground Wire Gauge: 4 AWG
  • Recommended Fuse Rating: 150 Amps
  • Low Pass Filter: 12dB/octave Linkwitz-Riley, 40 Hz to 180 Hz
  • Subsonic Filter: 12 dB/octave Linkwitz-Riley, Off to 50 Hz
  • EPIC Boost: Frequency Center: 30 Hz to 80 Hz, Gain: 0 to 12 dB
  • Speaker Terminal Wire Gauge: 8 AWG
  • Strapable
  • Epicenter Link
Weights & Dimensions
  • Dimensions: W x 10.59″ L x 2.01″ H
In The Box
  • EPIC1500
  • Wrench
  • Screws
  • ACR-E Remote Level Control and Cable
  • The Epicenter Link (1m Harness)
  • Manual
  • Warranty
2 YEAR WARRANTY
Kenwood DMX5020DABS 6.8" Double DIN DAB Radio Bluetooth Android Auto CarPlay
2 YEAR WARRANTY Hot Deal
38% off