Alpine SPC-R100DU 12 cm Radial On-Dash Speakers for Citroen Jumper 2006 onwards
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
2 YEAR WARRANTY
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
SPC-R100DU
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 2
  • Brand: Alpine
  • Model: SPC-R100DU
MakeModelYearsNotes
CitroenJumper2006 onward II (250)
Compatible with original radio and aftermarket head units.
If you own a liner motorhome, please check compatibility before purchase!
SPC-R100DU
Alpine Adventure Audio - Sound Experience
Overcoming Limitations
On-Dash Radial Speakers
Easy Installation
Vehicle Compatibility
Stage 2: Upgrade to Crescendo Ensemble SPC-R100-DU and SWC-D84S
Stage 3: Upgrade Tto Concert Ensemble SPC-R100-DU, SWC-D84S and SWA-150KI
FEATURES
Speaker
  • 12 cm radial full-range speakers
  • Inverted cone for flat speaker design
  • Excellent 360-degree sound radiation
Installation
  • Included on-dash mounting brackets
  • Included cable adapter for adaption to original tweeter cable
  • Includes all required installation materials
SPECIFICATIONS
Power Handling
  • Peak Power: 180 Watts
  • RMS Power: 45 Watts
Dimensions
  • Radial Speaker mounting diameter: 120 mm
  • Radial Speaker mounting depth: 12 mm
  • Radial Speaker height: 45 mm
General
  • Frequency response: 100Hz – 20kHz
  • Impedance: 4 Ohms