NOCO GENIUSPRO50 Battery Maintainer + Battery Desulfator 50A Smart Trickle Battery Charger 6V / 12V / 24V
GENIUSPRO50
GENIUSPRO50
GENIUSPRO50
GENIUSPRO50
GENIUSPRO50
2 YEAR WARRANTY Deal
14% off
Out Of Stock
GENIUSPRO50
GENIUSPRO50
GENIUSPRO50
GENIUSPRO50
GENIUSPRO50
  • Stock Status: Out Of Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 0
  • Brand: NOCO
  • Model: GENIUSPRO50
Description
GENIUSPRO50
50-Amp Battery Charger Battery Maintainer + Battery Desulfator
The All New Genius Pro
Better Performance 194% More Power
Improved Start Voltage Sensor.
All-New Force Mode Charge Dead Batteries
Multi-Voltage. Multi-Chemistry. Multi-Battery Type
Do More With One Charger
More Precise Charging in Any Climate Thermal Compensation
The new integrated thermal sensor automatically monitors and adjusts the charging cycle based on fluctuations of ambient temperature, limiting the chance of under-charging or over-charging, providing a more accurate and fully charged battery. Avoids under-charging in cold weather down to -4 F and avoids over-charging in hot weather up to 122 F.
Auto Detection. Auto Repair. Improved Performance
Bring Batteries Back To Life
Progressive Power Supply. Uninterrupted Power
Dual-Voltage Power Supply
Downrate Power To 10-Amps Safely Maintain Any Size
The GeniusPRO50 is equipped with a reduced charge current mode that allows the unit to operate at 10A for optimized charging of smaller batteries or continual maintenance.
Year-Round Charging. Zero Overcharge. Auto Memory.
Completely Automatic.
Uncompromising Functionality. Absolute Performance.
Engineered For Pros.
Improved Clamping Range. Improved Clamping Force.
Redesigned Clamps.
Technical Specification
Operating Requirements
  • Line Voltage: 100V to 240V AC
  • Frequency: 50Hz to 60Hz
  • Operating Temperature: -4° to 122°F(-20° to 60°C)
  • Storage Temperature: -22° to 140°F(-30° to 60°C)
  • Relative Humidity:
Charging
  • Current: 50 Amps (6V, 12V), 25 Amps (24V) DC
  • Voltages:
    • 6 Volts
    • 12 Volts
    • 24 Volts
  • Chemistry: Lead-Acid and Lithium Types:
    • AGM
    • CA
    • EFB
    • Gel
    • Lithium
    • MF
    • Wet
  • Capacity Range: (6V, 12V) Up to 2,000 Amp-Hours, (24V) Up to 1,000 Amp-Hours
  • Maintenance: All Battery Sizes
Power
  • Consumption: 750 Watts (Max)
Safety
  • Short-Circuit
  • Open-Circuit
  • Overheating
  • Overcharge
  • Spark-Proof
  • Reverse Polarity
Product Size
  • Height: 6.89in (175mm)
  • Width: 12.44in (316mm)
  • Depth: 3.58in (91mm)
  • Weight: 5lb (2.27kg)
Cable Management
  • DC Cable + Clamp Length: 64.8in (160cm)
  • DC Cable Size: 5 AWG
  • DC Fuse Size: 60 Amp ANL Fuse
  • AC Cable Length: 72in (180cm)
  • AC Cable Size: 16
  • Oil, gas, grease, water, chemical, UV, abrasion resistant
IP Rating
  • IP20
What's In The Box
  • GENIUSPRO50 Battery Charger w/ Interchangeable Connectors
  • (1) Genius PRO Clamps w/ Integrated Eyelets
  • (1) 10' Extension Cord
  • (1) EVA Case
  • (2) Self-Tapping Screws
  • Type A, C, G, and I Power Cables
  • User Guide & Warranty Information
Mio MiVue C590 (NEW 2024) 2" Display Full HD 1080P/60fps GPS Dash Camera with 64GB SD Card
2 YEAR WARRANTY Deal
33% off
Out Of Stock
NOCO GBX155 Boost X 12V UltraSafe PX Lithium Jump Starter 4250A
2 YEAR WARRANTY Hot Deal
17% off
GBX155 12V UltraSafe Jump Starter 4250AIntroducing a new kind of jump starting experience featuring our latest PX Lithium Technology that del..
14% off