Focal PS165V1-LE Performance 16.5cm 6.5" 2 Way Component Speakers + Sound Deadening Sheets
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
2 YEAR WARRANTY Deal
25% off
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
PS165V1-LE + RKXSK
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 4
  • Brand: Focal
  • Model: PS165V1-LE + RKXSK
Description
Package Inlcudes
  • Focal PS165V1-LE Performance 16.5cm 6.5" 2 Way Component Speakers
  • Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Speaker Kit
2-WAY COMPONENT KIT - 61/2” (16.5CM) SPEAKER DRIVER
You're worth it
Versatile Highs
A Thoughtful Installation
Key Points
  • Create your own sound in your car with this two-way component kit.
  • Polyglass cone
  • Partial horn loading tweeter
  • High sensitivity
  • Dynamics and neutrality
  • Adjustable tweeter levels
  • Three tweeter cut-off frequencies
  • Three tweeter integration possibilities
Advantages
  • Partial horn loading tweeter
  • High sensitivity
  • Dynamics and neutrality
  • Adjustable tweeter levels
Technical Characteristics
  • Diameter: 61/2” (165mm)
  • Voice-coil diameter: 1” (25mm)
  • Voice-coil height: 07/16” (11.5mm)
  • Magnet: 31/3” (85mm)
  • Processed Aluminum inverted dome tweeter
  • Separate crossover: 0; -3; -6dB
  • Max. power: 160 Watts
  • Nom. power: 80 Watts rms
  • Sensitivity (2.83V/1m): 92.5dB
  • Frequency response: 60Hz – 20kHz
Specification
  • Nominal power 15W
  • Maximum power 100W
  • Sensitivity (2.83V/1m) 94dB
  • Cone Alu
  • Surround Cloth
  • Nom. impedance 4 Ohms
  • DC resistance 3.7 Ohms
  • VC diameter 20mm 13/16"
  • Former Kapton®
  • Layers 2
  • Magnet Neodymium
  • Flux density -
  • Gap height 2.5mm 01/8"
  • Net weight 60g 0.3Ib
What's in the Box
  • Two woofers
  • Two TNP inverted dome tweeters (with 19" length of speaker wire attached)
  • 2 Surface mount tweeter housings (with tweeters installed)
  • 2 Angled surface mount tweeter housings
  • 2 Woofer crossovers
  • 2 Tweeter crossovers
  • 2 Woofer grilles
  • 2 Woofer grille mounting rings
  • 2 Foam woofer gaskets
  • 8 Speed clips
  • Four 7/8" Flathead screws
  • Eight 1" Self-tapping screws
  • Eight M4x25mm Machine screws (each with flat washer and lock washer attached)
  • Eight M4 Nuts
  • Owner's manual (English/ French)
  • Focal window sticker
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
  • Expert level sound dampening
  • Aluminum outer layer
  • Self adhesive
  • Easy installation
  • Use on all metal panels, doors, roof, floor, firewall & trunk
  • Kills panel resonance, squeaks and rattles
  • Highest damping vs. weight ratio of any material available
  • Improves overall audio frequency response and bass output
  • Speaker kit
Expert RoadKill Published Specifications
  • Minimum Thickness 0.080in