Focal INSIDE ICBMW100L 4" 2 Way Coaxial Speaker Set For BMW
ICBMW100L + RKXSK
ICBMW100L + RKXSK
ICBMW100L + RKXSK
ICBMW100L + RKXSK
ICBMW100L + RKXSK
ICBMW100L + RKXSK
ICBMW100L + RKXSK
ICBMW100L + RKXSK
ICBMW100L + RKXSK
2 YEAR WARRANTY Deal
20% off
ICBMW100L + RKXSK
ICBMW100L + RKXSK
ICBMW100L + RKXSK
ICBMW100L + RKXSK
ICBMW100L + RKXSK
ICBMW100L + RKXSK
ICBMW100L + RKXSK
ICBMW100L + RKXSK
ICBMW100L + RKXSK
  • Stock Status: In Stock
  • Item Condition : New
  • Available QTY : 5
  • Brand: Focal
  • Model: ICBMW100L + RKXSK
Description
Package Included
  • Focal ICBMW100L 4" 2 Way Coaxial Car Speakers (Pair)
  • Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Speaker Kit
Compatibility Chart
2-Way Coaxial Kit
Key Points
  • Quick installation
  • No wire to cut, no modification
  • 100% compatible with your vehicle
  • Sound quality superior compared to the original one
  • Mounting accessories included
Features
  • Type 2-way coaxial kit
  • Woofer 4" (100mm)
  • Tweeter Inverted dome
  • Magnet Neodymium
  • Cone Black Polyglass
  • Surround Butyl
  • Impedance 4Ω
  • Max. power 80W
  • Nom. power 40W RMS
  • Sensitivity (2.83V/1m) 89.5dB
  • Frequency response 80Hz-23kHz
  • Crossover Separated
Specifications
  • Nominal power 40 W
  • Maximum power 80 W
  • Sensitivity 89.5 dB
  • Nom. impedance 4 Ω
  • Cone Polyglass
  • Surround Butyl
  • DC resistance 3.5 Ω
  • VC diameter 25mm 1"
  • Former Kapton
  • Layers 2
  • Wire Copper
  • Net weight 400g 0.88lb
  • Frequency response 80-23000 Hz
  • Crossover 6 dB/Oct @4 kHz
  • Expert level sound dampening
  • Aluminium outer layer
  • Self adhesive
  • Easy installation
  • Use on all metal panels, doors, roof, floor, firewall & trunk
  • Kills panel resonance, squeaks and rattles
  • Highest damping vs. weight ratio of any material available
  • Improves overall audio frequency response and bass output
  • Speaker kit
Expert RoadKill Published Specifications
  • Minimum Thickness 0.080in
  • Minimum Weight 0.65bs/ft2
  • Aluminum Layer- 6 mils
Note: This item/pack is sold as a pair and contains 2 speakers.
Focal INSIDE ISUBBMW4 Custom Fit 8" Under Seat Subwoofer for BMW
2 YEAR WARRANTY Deal
37% off
Out Of Stock
InCarTec 23-005 2-Channel Adjustable Micro Line Output Converter with 10V Output and Remote Turn-On Trigger
2 YEAR WARRANTY
23-005 2-Channel Adjustable Micro Line Output Converter with 10V Output and Remote Turn-On TriggerThe World’s most miniature 2-channel micro..
Focal Bomba BP20 8" Compact Active Class D Amplified Subwoofer Enclosure With Complete Wiring Kit
2 YEAR WARRANTY
Package IncludesFocal Bomba BP20 8" Compact Active Class D Amplified Subwoofer Enclosure Stinger SSK8 8GA 600W Amplifier Wiring Kit..
20% off
Package IncludedFocal ICBMW100L 4" 2 Way Coaxial Car Speakers (Pair) Stinger RKXSK Expert Sound Proofing Deadening Material 2 Sheet Spea..